Od 1. júla platia ďalšie zmeny.
TRNAVA. Celý parkovací systém v Trnave si samospráva prevádzkuje sama. Všetky výnosy putujú do mestskej pokladnice. Nakoľko obec nie je podľa zákona platiteľom DPH, do pokladnice ide celá čiastka. Za minulý rok zinkasovalo mesto za spoplatnené parkovanie viac ako sedemsto tisíc eur.
Systém vyšiel na 180 tisíc eur
Podľa Ľudovíta Ivanoviča z referátu parkovacej služby na mestskom úrade si ľudia na zmeny v parkovaní už zvykli (všeobecné záväzné nariadenie č. 400- hodinové parkovanie, spoplatnené parkoviská v blízkosti centra sú v platnosti od 1. októbra 2012).
Nový systém vyšiel mesto na približne 180 tisíc eur. Zahrnuté sú v nich nákup automatov, závorový systém na Starohájskej, úpravy niektorých parkovísk, nové vodorovné značenie na viacerých uliciach a mnoho ďalších vecí. Investovať sa oplatilo, spoplatnené parkovanie prináša magistrátu z roka na rok vyššie sumy do rozpočtu. Zatiaľ čo v roku 2010 zinkasoval 535 tisíc eur, v 2011 to už bolo 570 tisíc eur a v 2012 závratných 704 tisíc eur.
„Posledných šesť rokov to má stúpajúcu tendenciu,“ tvrdí Ivanovič. „Po vyše pol roku je systém perfektne zabehnutý, neobjavujú sa už ani žiadne technické problémy. Situácia v centre sa radikálne zmenila. Po celodennom parkovaní za jedno euro sa zavedením hodinového zdynamizovala doprava a pribudli nemalé peniaze do rozpočtu,“ dodáva.
Ubudlo aj podnetov. „Keď sme to rozbiehali, nespokojných telefonických podnetov bolo pomerne dosť. Ale aj tie už ustali,“ konštatuje. Najviac ich bolo zo sídliska Družba. Po spoplatnení parkoviska pred poliklinikou a osadení závorového systému sa autá presunuli na sídlisko, najviac postihnutými sú Tehelná či Hlboká ulica.
„Chodili sme tam pravidelne, sledovali to a zistili, že to nie je až taký problém. Domáci odchádzajú ráno autom do práce, nahradia ich ďalší, čo v blízkosti pracujú, prípadne idú k lekárovi. Viem, že zaplnené ulice prekážajú dôchodcom a mamičkám, ale riešiť to cez sídliskové karty sa mi zdá príliš drahé a hlavne zbytočné,“ myslí si Ivanovič s tým, že aj tam to po pol roku fungovania „sadlo“. Podobné problémy evidujú aj na Kalinčiakovej, ulici Ľudmily Podjavorinskej, Študentskej a v okolí stanice.
Centrum sa opäť zapĺňa parkujúcimi vozidlami
Od zavedenia hodinovej tarify sa pomaly znova začína zapĺňať aj centrum. Najvyťaženejšie ulice, respektíve pravidelne obsadené sú Paulínska, Štefánikova, Hviezdoslavova, Pekárska a parkovisko pri obchodnom dome Jednota.
Trnave chýbajú nové parkovacie miesta, navyše o desiatky prišla či už predajom pozemkov pod novú City Arenu, vybudovaním parčíka pred Trnavskou univerzitou. Zrušilo sa aj parkovisko pri amfiteátri. Ivanovič odhaduje, že v centre je momentálne približne 3800 parkovacích miest.
„Na krajské mesto je to dosť málo. Chcelo by to minimálne dva parkovacie domy priamo v centre alebo jeho tesnej blízkosti,“ pokračuje. Päťsto nových miest by Trnave pomohlo, no určite by to vraj problémy s nedostatkom miest neodstránilo. Od začiatku roka vybrali z automatov už viac ako 220 tisíc eur, záujem sa zvýšil aj o parkovacie karty. Od januára za ne zinkasovali viac ako 40 tisíc eur. Vzrastá aj počet platieb prostredníctvom sms, za prvý polrok za približne 30 tisíc eur. Len v máji prijali dohromady 8212 sms správ za 6500 eur.