Mamičky s malými deťmi sa tejto lokalite radšej vyhýbajú.
TRNAVA. Problémy s bezdomovcami neobchádzajú ani Trnavu. Po celom meste eviduje polícia viacero lokalít, kde sa pravidelne zdržujú. V centre, pri poliklinike, v parku za Kauflandom, pri železničnej stanici, na Námestí Slovenského učeného tovarišstva na Kopánke či na Limbovej ulici na Linčianskej. Aj parčík na Beethovenovej ulici pri bikrosovej dráhe patrí k tým navštevovanejším.
Obávajú sa o svoje deti
Začiatkom týždňa sme tam v poobedných hodinách stretli niekoľko mamičiek s malými deťmi. Pod stromami ležali v tom čase dvaja bezdomovci, ktorí si ustlali na prinesených matracoch. „Zdržujú sa na lavičkách pri detskom ihrisku. Pod stromami si tu robia spálne. Pijú, hulákajú a hrešia. Ak im človek niečo povie, ešte mu aj vynadajú,“ hovorí na úvod rozhorčená matka. „Deti sa ich často boja, hlavne keď si ich pri hre nevšimnú a narazia do nich,“ dopĺňa. Ďalších možností, kam ísť s deťmi, vraj na Prednádraží veľa nie je.
Bezdomovci tu zrejme prekážajú viacerým, ďalší oslovení nám prezradili viac. „Potúžia sa v neďalekom pohostinstve, vysedávajú pri obchodnom centre Cassalo a keď začne páliť slnko, presunú sa do parčíka pod stromy,“ tvrdí starší muž, ktorý býva v neďalekom činžiaku.
Pravidelne tu vraj vykonávajú aj veľkú potrebu. „Môj pes patrí medzi tých, čo to bohužiaľ žerú, preto to vnímam dosť intenzívne,“ konštatuje ďalší okoloidúci. „Paradoxne, po svojom psovi vždy upratujem, no doplácam na človeka,“ dodáva s tým, že by situácii mohol aspoň čiastočne pomôcť mobilný záchod. Nahnevaných psíčkarov je vraj viacero.
Policajti tam chodia pravidelne
Hoci mestskí policajti túto lokalitu pravidelne navštevujú, ich vplyv má iba dočasný účinok. „Z nášho pohľadu ide jednoznačne o narušenie verejného poriadku, znečisťovanie verejného priestranstva, konzumácia alkoholu na verejnosti či budenie verejného pohoršenia. Vykázanie je však len dočasné, títo ľudia sa po odchode hliadky vždy vrátia späť. Neexistuje totiž žiadne opatrenie, ktoré by im zakazovalo sa na danom mieste zdržiavať,“ vysvetľuje Igor Keleši, náčelník Mestskej polície v Trnave.
„Tieto osoby sú nedotknuteľné po sankčnej stránke a sú si toho pri súčasnej legislatíve a dlhodobom neriešení tejto sociálnej problematiky náležite vedomé,“ pokračuje. Zákon im vraj udeľuje „priestupkovú imunitu“. Podľa jeho slov by pomohol trest formou verejnoprospešných prác, ale to by sa musela zmeniť legislatíva. Východisko vidí aj v charitatívnej činnosti a osvete, tá však náčelníkovi v Trnave chýba.
„Stále mi vo veľkej miere absentuje práca tretieho sektora, terénnych sociálnych pracovníkov či rôznych organizácií, i keď je pravda, že bezdomovci pomoc často odmietajú,“ uzatvára Keleši. Mamičky či návštevníci parku si tak podľa našich zistení budú musieť na bezdomovcov a to, čo po nich v parku zostalo, zrejme zvyknúť. A nielen na Prednádraží.