MADUNICE. Valné zhromaždenie Trnavskej vodárenskej spoločnosti dalo zelenú vzniku dcérskej spoločnosti, ktorá by mala prevziať na seba prevádzku vodovodov a kanalizácií. Vlastníkom Trnavskej vodárenskej spoločnosti by boli tak ako doteraz mestá a obce, vlastníkom dcérskej prevádzkovej spoločnosti by bola len materská spoločnosť.
Namiesto opráv sa buduje nové
Podľa predsedu dozornej rady Rema Cicutta nepôjde v žiadnom prípade o privatizáciu vodární, zámerom je odstrániť krížové dotovanie medzi prevádzkou a investičnou výstavbou vodovodov a kanalizácií. Materská spoločnosť by získavala peniaze na investície od prevádzkovej spoločnosti, ktorá by si prenajímala majetok vodární.
"Ide o veľmi citlivý krok, preto zdôrazňujem, že nikto z nás nebude hlasovať o predaji akcií dcérskej spoločnosti, pokiaľ to nebude nevyhnutné,“ povedal Cicutto. Dodal, že spoločnosť hospodári dlhodobo so ziskom, preto zatiaľ nepotrebuje žiadneho partnera.
Problém krížového dotovania medzi prevádzkou a investíciami je podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Mareka Gálika v tom, že v súčasnosti sa peniaze určené na opravy pod tlakom argumentov presúvajú na výstavbu nových vodovodov a kanalizácií, čím rastie hrozba kritického opotrebovania prevádzkových vodovodov a kanalizácií.
Spoločnosť navrhovali rozdeliť
V programe valného zhromaždenia bol pôvodne návrh na rozdelenie terajšej spoločnosti na vlastnícku a prevádzkovú. Akcionári tento krok pribrzdili po tom, ako primátor Trnavy Vladimír Butko vyhlásil, že za takýto krok nezahlasuje, pretože nemá mandát od mestského zastupiteľstva.
Akcionári preto návrh na rozdelenie spoločnosti upravili tak, že súhlasili s prípravami na založenie dcérskej spoločnosti vodární. Jej vznik však podmienili súhlasom ministerstva životného prostredia a ďalších inštitúcií. Samotný vznik novej prevádzkovej spoločnosti musí schváliť ďalšie valné zhromaždenie.
Trnavská vodárenská spoločnosť je dominantným dodávateľom pitnej vody prostredníctvom verejného vodovodu a prevádzkovateľom kanalizácie v okresoch Trnava, Piešťany a Hlohovec. Jej akcionármi je 98 miest a obcí regiónu, najväčším je mesto Trnava, ktoré vlastní 29,676 percenta akcií.