TRNAVA. Počas sondážneho výskumu pred budovou Divadla Jána Palárika našli pozostatok múra vstupnej šije do stredovekého meštianskeho domu z 13. storočia. Murovaný objekt mal vo svojom čase významné postavenie, bol situovaný na hlavnom trhovom mieste Trnavy. Archeológovia teraz na mieste robia sondážny výskum pre rekonštrukciu pešej zóny v centre mesta.
Podľa archeológa, riaditeľa Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozefa Urminského, ide o dom z čias, keď získala Trnava, ako prvá na území dnešného Slovenska, kráľovské privilégiá slobodného mesta (1238). Bol postavený na ešte staršom objekte zhruba z 12. storočia, o čom svedčia nálezy črepov keramiky. Zo stredovekého domu sa dodnes zachovala pivnica, ktorá sa nachádza priamo pod divadlom. Vstupné šije bývali podľa Urminského situované na uličnej strane domov a boli vchodom do ich zahĺbeného suterénu. "Múry koridoru sú hrubé 60 centimetrov, vstup mal šírku dva metre. Zanikol asi v 15. storočí, dom postupne prestavali, pričom zástavba sa začala dvíhať na vyššiu úroveň," dodal Urminský pre TASR.
Nález bude po zdokumentovaní zasypaný. "Nie je tu priestor, aby sa dal prezentovať," konštatoval Urminský. Archeológovia sa s výskumom posunú ďalej po Hlavnej ulici, kde sa budú realizovať ďalšie etapy rekonštrukcie pešej zóny. Očakávajú, že podobný nález by sa mohol ešte "pošťastiť". Objavy však Urminský očakáva iba v rámci zástavby, pod komunikáciou nie. Lebo terajšia Hlavná ulica bola od vzniku mesta vždy cestou, lemovala dôležitú obchodnú cestu a jej tvar sa v princípe po stáročia nemenil. Urminský dodal, že vstupných šijí sa v Trnave zachovalo okolo desať, ale každá vznikla inou technológiou a v inom čase. Najnovší nález je významný práve existenciou v období počiatkov mesta.