GABČÍKOVO. Napriek tomu, že situácia na Dunaji zatiaľ nie je dramatická, pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. (SVP) sú v plnej pohotovosti a pripravujú sa na predpokladaný príchod výrazných povodňových prietokov, prípadne aj povodňových stavov.
Vodné dielo Gabčíkovo zatiaľ funguje v normálnom pracovnom režime. Je predpoklad, že po avizovanom výraznom zvýšení povodňových prítokov a dosiahnutia 2. stupňa povodňových aktivít požiada SVP štátnu plavebnú správu o dočasné zastavenie plavby. Informoval o tom hovorca SVP Ľubomír Krno.
"Naši pracovníci začali v dnes zo skladov presúvať a stavať mobilné hradenia pri Devíne, ale pracuje sa už aj pri Medickej záhrade v Bratislave," priblížil v nedeľu Krno s tým, že v pondelok (3.6.) mobilné zátarasy postavia aj na Slovanskom nábreží pri Devíne. Keď prívalová vlna zasiahne oblasť Devína, tá prechádza po celom úseku Dunaja až do Štúrova," uviedol.
"Ak dostaneme signál z nemeckého mesta Passau vieme, že zvýšená hladina rieky zasiahne celé naše územie," konštatoval Krno. Dodal, že je vysoký predpoklad dosiahnutia a prekročenia hodnôt zodpovedajúcich 2. a 3. stupňom povodňovej aktivity, a to na celom úseku Dunaja v SR.
"Všetko záleží na vývoji počasia. Našťastie rieka Morava neprináša nadmerné množstvo vody," ozrejmil hovorca. Pripomenul, že Vodné dielo Gabčíkovo funguje v normálnom pracovnom režime, ale kompa na prívodnom kanáli je medzi Vojkou nad Dunajom a Kyselicou už niekoľko dní pre zvýšenú hladinu vody odstavená. Ak sa situácia nezlepší, pravdepodobne mobilné hradenie sa bude budovať aj pri Štúrove, kde sú podmienky stavania taktiež možné.
Ako hovorca vysvetlil, mobilné hradenia sú navŕšenia povodňových múrov, ktoré sa vybudovali v rámci najväčšej investičnej akcie SVP v posledných rokov v rámci vybudovania povodňovej ochrany v Bratislave. Výstavba sa realizovala z európskych fondov v rokoch 2005 až 2010.
Slovenský hydrometeorologický ústav už v piatok (31. 5.) informoval o predpokladanom výraznom vzostupe vodných hladín na Dunaji. Vplyvom zrážok v povodí Dunaja, najmä v alpskej oblasti, bol výrazný vzostup vodných hladín v Nemecku aj v Rakúsku. Hladina Dunaja v bratislavskom Devíne a v Bratislave stúpla od piatka do soboty (1. 6.) o 260 cm.