Radnica už rokuje o jeho premiestnení.
TRNAVA. Čitateľ Branislav z Trnavy nás upozornil na svetelnú reklamu (citylight), ktorá zaberá na Bottovej ulici, v blízkosti auly Slovenskej technickej univerzity, väčšiu časť frekventovaného chodníka.
Považuje za nevhodné, aby reklamná tabuľa zaberala z chodníka viac než polovicu.
S podnetom sa najskôr obrátil na úrad.
„Mail s informáciami o konkrétnom citylight zariadení som poslal pracovníčke mestského úradu v Trnave. Asi po mesiaci som sa telefonicky informoval, ako to dopadlo. Povedali mi, že sa s tým nedá nič robiť,“ napísal nám Branislav.
Po tom, čo kontaktoval našu redakciu, sme sa obrátili s otázkami na hovorcu mesta Pavla Tomašoviča.
Reklama bola skôr ako chodník
„Celý problém je v tom, že Citylight reklama na Bottovej ulici tu bola skôr ako nový chodník,“ spresnil Tomašovič.
Radnica vraj rokuje s majiteľom tohto zariadenia, rieši to stavebný úrad.
„Chceme dosiahnuť, aby to presunul o kúsok ďalej, respektíve, aby nezaberal až takú veľkú časť chodníka,“ dodal s tým, že budú musieť nájsť vhodný pozemok na jeho osadenie.
Reklamné zariadenia v meste chcú držať na uzde.
„Snažíme sa ich povoľovať v rozumnej miere a zvýšiť kvalitu bývania aj takýmto spôsobom. Podobne ako s výhernými automatmi. Aj ich počet postupne znižujeme,“ vysvetlil Tomašovič.
Vizuálny smog už v dnešnej dobe nje iba metafora. Grafický dizajnér Braňo Matis sa pre denník Sme vyjadril, že znečistenie v obrazovom poli môže mať negatívny vplyv na zdravie, podobne ako telu škodia špinavá voda, vzduch či zvýšený hluk. Akurát škodlivosť ťažšie dokázať ako pri znečistení chémiou. „Smog znamená priveľa umelých produktov v prostredí, “ spresnil Matis.
„A priveľa vizuálnych informácií v priestore vytvára vizuálny smog. Vnímame viac informácií, ako dokážeme spracovať zo signálu, ktorý nevieme odrušiť. Je to záťaž, permanentné dráždenie nervovej sústavy. Je asi otázkou času, keď na to budú existovať limity.“
Zatiaľ je dokázané, že bilbordy pri ceste pútajú pozornosť a zhoršujú štatistiku nehôd.
Reklamy upravuje dokument
Akékoľvek reklamné zariadenia v Trnave, vrátane bilbordov, od roku 2009 rieši Koncepcia umiestňovania a povoľovania reklamných, informačných a propagačných zariadení na území mesta.
Tento dokument je prístupný aj na mestskej stránke. Je súčasťou územného plánu a hovorí o pravidlách akými sa umiestňovanie reklám v Trnave riadi.
Bottova ulica je podľa tejto koncepcie zaradená do zastavanej zóny. Citylight sa v takýchto lokalitách povoľujú ako súčasť zastávky či telefónnej búdky, môžu byť aj voľne stojace.
„Zariadenie nesmie tvoriť prekážku pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie. Je možné ho umiestňovať i do zelených pásov popri peších ťahoch a miestnych komunikáciách, ak to nie je na úkor existujúcej krovitej a stromovitej zelene, inžinierskych sietí, bezpečnosti dopravy a prehľadnosti na komunikácii,“ píše sa v dokumente.
V centre mesta už nové bilboardy nepribúdajú
Umiestňovanie veľkoplošných reklám v centre radnica prísne monitoruje.
Napríklad na území mestskej pamiatkovej rezervácie a v jej ochrannom pásme už nie je možné osádzať nové bilbordy.
Tie, ktoré boli osadené ešte pred účinnosťou všeobecne záväzného nariadenia, mesto ponechalo. V prípade, že ich majiteľ odstráni, na ich miesto už nové nepribudnú.