TRNAVA. Situáciu, ktorú zažívajú obyvatelia Kollárovej ulice a priľahlého sídliska počas rizikových zápasov trnavského Spartaka, si na vlastnej koži zrejme vyskúšajú aj ďalší Trnavčania. Po dostavbe futbalového štadióna, ktorý je spolu s obchodným centrom a hotelom súčasťou projektu City Arena, sa má parkovanie počas podujatí s vysokou návštevnosťou riešiť uzáverou Hlbokej a Spartakovskej ulice.
Hoci investor vybuduje spolu 1078 parkovacích miest, tie budú prislúchať práve ku komerčnej časti projektu.
„Parkovanie zabezpečuje prístup pre obchodné, administratívne a ubytovacie kapacity stavby City Areny. Pre časť futbalového štadióna nie sú uvažované kapacity parkovania,“ uviedla Gabriela Jarošová, vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
Pri kapacite 17500 divákov tak bude fanúšikom chýbať viac ako 3300 parkovacích miest.
Dohoda s mestom a ministerstvom
Fakt, že projekt City Areny s parkoviskom pre potreby štadióna nepočíta, bol aj jedným z bodov rokovania medzi zástupcami investora, mesta a ministerstva. To sa konalo ešte v polovici januára a podľa Jarošovej sa na ňom dohodli, že investor chýbajúce parkovacie plochy vybudovať nemusí.
Úlohu záchytného parkoviská budú po svojich okrajoch plniť Hlboká a Spartakovská ulica, pre polohu štadióna sa počíta aj s využívaním mestskej a prímestskej autobusovej dopravy či železničnej dopravy.
„Vo výpočte statickej dopravy podľa príslušnej Slovenskej technickej normy (STN) je uvažované so zastupiteľnosťou parkovacích miest a tiež faktom, že mesto Trnava je rozlohou skôr bodové sídlo s dobrou pešou dostupnosťou.Za uvedených podmienok vyplývajúcich zo spomínaného rokovania budú technické normy dodržané,“ doplnila Jarošová, totožné stanovisko zaslalo našim novinám aj mesto.
Pre športové areály a haly je pritom podľa príslušnej STN potrebné jedno dočasné parkovacie miesto pre štyroch návštevníkov, jedno trvalé parkovacie miesto má zas pripadnúť na siedmich zamestnancov.
Nereálne „megaparkovisko“?
O stanovisko k parkovacím miestam pre štadión sme požiadali aj zástupcov spoločnosti City Arena. Podľa predsedu predstavenstva Pavla Adamca je ich potrebné vnímať v kontexte umiestnenia štadióna, ktorý je v prípade Trnavy priamo v meste.
„Logicky od začiatku počítame s priľahlou infraštruktúrou podobne, ako je tomu všade vo svete. Tritisíc tristo parkovacích miest by sme museli vybudovať, ak by sme stavali štadión na zelenej lúke mimo mesta,“ povedal Adamec, podľa ktorého bude plná kapacita štadióna využitá maximálne niekoľkokrát do roka.
„Naopak, vybudovanie takéhoto „megaparkoviska“ v centre mesta by bolo technicky takmer nemožné a pred Trnavčanmi neobhájiteľné. Sme radi, že sme si toto stanovisko v rámci EIA vysvetlili a bolo prijaté,“ dodal Adamec s tým, že parkovacie miesta v City Arene budú významným spôsobom riešiť statickú dopravu v centre Trnavy.
To, akým spôsobom bude vyriešené parkovanie po uplynutí tridsaťročnej nájomnej zmluvy na štadión, však zrejmé nie je. Mestu sa totiž vráti športovisko, ktoré bude z veľkej časti odkázané na parkovacie plochy súkromného subjektu.