SUCHÁ NAD PARNOU. Suchovský spevácky zbor oslávil vlani štyridsiatku. Tak dlho užrobí spoločné spievanie radosť jeho členom a spevokol zároveň dobré meno rodnej obci. Tri desiatky zanietencov sa pravidelne schádzajú na skúškach, aby sa mohli potom svojím umením prezentovať na rôznych prehliadkach, kultúrnych podujatiach a každú prvú nedeľu v mesiaci aj na sv. omši vo farskom kostole.
"Spevácky zbor založil náš dnes už nebohý učiteľ Zefirín Hečko. Najskôr viedol zbor detí zo suchovskej školy," povedala dlhoročná členka zboru Helena Tajcnárová. V roku 1972 bola v obci spevácka súťaž Spieva celá dedina a pri tej príležitosti rozospievané ženy oslovili učiteľa, aby viedol aj ženské spevácke teleso.
Slovo dalo slovo a čoskoro sa sformoval Spevácky zbor suchovských žien. Tento názov im vydržal dvadsať rokov. Až do roku 1998, keď sa k ženám pridalo desať mužov, čo si logicky vyžiadalo aj kreovanie nového pomenovania. Najpriechodnejší bol názov Suchovský spevácky zbor.
"My sme sa za tie roky stali jednou veľkou rodinou, máme množstvo spoločných zážitkov, veľa sme spolu pochodili, boli sme aj v Taliansku, Francúzsku, Nemecku," povedala Tajcnárová. Teleso má dlhoročnú družbu so spevákmi z Berouna a Kroměříža, s ktorými sa stretáva aj na spoločných vystúpeniach. Od roku 2005 spevokol vedie Alena Baranovičová.
V repertoári zboru sú umelé, ľudové piesne i sakrálna tvorba. Keď sú slávnostné príležitosti, zboristi sa oblečú suchovských krojov a tak spievajú. Jednou z najobľúbenejších takýchto akcií je sv. omša pod holým nebom pri kaplnke v Ružovej doline, ktorá býva dvakrát do roka na sviatok patróna vinohradníkov sv. Urbana a na sviatok Návštevy Panny Márie.
"My tam nikdy nie sme jediní v kroji, sú tam aj dychovkári, sakrálny zbor Laudate. Je to taká slávnostná a výnimočná chvíľa, kedy kto má kroj, príde v ňom. Dokonca aj miestny farár Peter Škultéty a páter Viktor sa po omši do kroja prezlečú. Potom ľudia zostávajú, prinesú si občerstvenie, spoločne trávia chvíle a tešia sa zo vzájomnej prítomnosti," dodala Tajcnárová.