SUCHÁ NAD PARNOU. Samospráva pripravila projekty, s ktorými sa uchádza o prostriedky na kultiváciu tejto lokality. V súčasnosti totiž nie je udržiavaná tak, aby mohla slúžiť ako plnohodnotné miesto relaxu.
"Obec tam vlastní 8000 m2 pôdy, je tam veľa vzácnych stromov, ale aj náletových drevín a porastov, ktoré treba ošetriť a odstrániť," informovala Balážová.
Miesto v minulosti slúžilo na vychádzky detí z neďalekej školy i obyvateľov, starostka však cíti, že tomuto územiu je potrebné vrátiť pôvodný význam a využitie. "Sme členmi oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism a preto chceme, aby návštevníci našej obce našli prívetivé miesta, kam sa budú chcieť vrátiť," povedala starostka.
Náučný chodník, prechádzajúci popri potoku, má oficiálnu trasu: obecný úrad - kostol - areál školy - vodná nádrž Suchá - Suchovský háj, meria do päť kilometrov a dá sa prejsť za hodinu až dve. Otvorili ho v roku 2005, jeho garantmi sú škola, samospráva, farský úrad a Poľovné združenie Zelený háj. Na trase je 11 tabúľ, ktoré informujú o biocentre, národnej kultúrnej pamiatke - Kostole sv. Martina z Tours, biokoridoroch Parná a Podhájsky potok, priehrade, gaštanici a ďalších zaujímavostiach. Oddychová zóna by sa nachádzala zhruba v jeho strede a bola by vhodným miestom pre odpočinok a nové informácie.
Problematike životného prostredia sa v Suchej nad Parnou venuje zvýšená pozornosť a začína sa u najmenších. Suchovská Základná škola s materskou školou je partnerom Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied. Jej učitelia sa cielene venujú skvalitňovaniu environmentálnej výchovy rozvojom a aplikáciou nových netradičných foriem a tvorbou efektívnych didaktických pomôcok. V roku 2012 s podporou ministerstva školstva realizovali environmentálny projekt Čo nevieš, naučím ťa. Tematicky nadväzoval na predchádzajúci projekt Učíme sa navzájom, v rámci ktorého bola vybudovaná vzdelávacia plocha Ekolaboratórium a v miestnej knižnici Ekocentrum. Fontánu na nádvorí školy, ako jediný pozostatok po zbúranom kaštieli, obnovili a teraz funguje na princípe slnečnej energie. V škole sa pravidelne počas Dňa Zeme konajú súťaže, na ktorých sa zúčastňujú všetci jej žiaci a tiež z okolitých obcí.