TRNAVA. Jarné Dni otvorených pivníc k sviatku sv. Urbana, patróna všetkých vinohradníkov, sa uskutočnia v piatok a sobotu (24. a 25. mája). Milovníci vínnej turistiky môžu počas 7. ročníka podujatia zavítať do 142 pivníc od Devína až po Trnavu, v 30 obciach a mestách Bratislavského a Trnavského kraja.
Slávnostné otvorenie akcie bude v piatok o 12.00 h v záhrade Malokarpatského osvetového strediska v Modre. Vstupenky na návštevu útulných pivníc a pivničiek malých a stredných výrobcov vína sú tak ako každý rok beznádejne vypredané.
"Napriek kritike zo strany vinárskej verejnosti nemôžeme počet lístkov zvýšiť. Mnohé vinárničky by kapacitne nedokázali vstrebať tisíce putujúcich milovníkov dobrého vína a vysoká kvalita podujatia by nespokojnosťou návštevníkov len utrpela," uviedol predseda Malokarpatskej vínnej cesty (MVC) Milan Pavelka. Zážitok bude aj o grilovaní a voňavých špekáčikoch, vinohradníckom guláši či pagáčikoch, v ponuke budú aj ďalšie domáce gurmánske špeciality z malokarpatského regiónu.
Vínne cesty
Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavuje myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov.
Najďalej v tom pokročila Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa z myšlienky už zmenila na ponuku celoročného programu podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení typických pre tento vinohradnícky región.
História aj gastronómia
Malokarpatská vínna cesta v sebe spája niekoľko fenoménov - víno, krajinu, históriu a gastronómiu oblasti rozloženej medzi Bratislavou a Trnavou ako veľkými centrami juhozápadného Slovenska. Medzi nimi ležia tri menšie mestá - Pezinok, Modra a Svätý Jur, ktoré sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest.
Tento titul získali v 17. storočí, a to najmä vďaka svojej produkcii kvalitného vína, ktoré chutilo korunovaným a vznešeným hlavám vo Viedni i Bratislave, vtedy hlavnom meste Uhorska.
Málokto však vie, že vinohradnícke štatúty mali na území dnešného Slovenska ako prvé vysporiadané Vajnory, dnešná mestská časť Bratislavy, a to už začiatkom 13. storočia. Medzi bohatou víkendovou vinárskou ponukou Vajnory nebudú chýbať ani tento rok, doplnil podpredseda Poľnohospodárskeho družstva Vajnory Branislav Brúder.