TRNAVA. V Centre pomoci pre rodinu v Trnave otvorili v piatok (17. 5.) výstavu pod názvom Mosty medzi národmi Európy. Návštevníkom predstavuje historické a cirkevné osobnosti, ktoré sa počas svojho života dostali do kontaktu s viacerými európskymi národmi. Sú to ľudia, ktorí chceli národom spoločné dobro a ktorých príklad a odkaz je dodnes živý a hodný nasledovania. Výstava vznikla pôvodne pre bruselské publikum, ale už dva roky putuje po Strednej Európe.
Obrázky výtvarného umelca Dénesa Mikóczyho z Veľkého Medera nie slovami, ale jazykom farieb sprostredkujú vzájomnú otvorenosť spolužitia a súčasnej stredoeurópskej reality. "Krásy nášho stvoreného sveta patria každému z nás. Nemôžeme si privlastniť kvet či Slnko, ani ich zafarbiť národnými farbami. Aj keď nám jazyková bariéra sťažuje porozumenie, spája nás pohľad na krásu a melódiu," zdôraznil umelec.
Výstavu otvoril László Surján, podpredseda Európskeho parlamentu a zakladateľ Charty XXI Hnutia Zmierenia. Surján však nebol v Trnave po prvý raz. Vlani na pozvanie Trnavskej univerzity prednášal študentom o zmierení ako o základnom pilieri úspešnej európskej budúcnosti.
"Príklad človeka ako spájajúceho mostu je v Strednej Európe veľmi dôležitý. Poukazuje na to, že skutočné hodnoty nás spájajú nadnárodne a len posledné dve stáročia nášho takmer tisícročného spolužitia boli búrlivé," konštatoval Surján s tým, že národy si veľakrát navzájom ublížili.
Podľa jeho slov je však potrebná odvážna sebareflexia a chyby si treba priznať. "Takto si totiž dokážeme úprimne podať ruky. Našťastie ľudia, ktorí boli spájajúcimi mostmi nežili s nami len v minulosti. Bolo pre mňa veľkou cťou a potešením, že Slovák Štefan Hríb mohol odo mňa prevziať minulý týždeň Cenu zmierenia a súdržnosti Charty XXI," zdôraznil László Surján. Výstava očakáva návštevníkov v Centre pomoci pre rodinu do 27. júna.