Spoločnosť ASA si vedie presné záznamy o zhorených smetiakoch. Od začiatku roka zničil oheň v uliciach Trnavy už 27 kontajnerov na odpad.
TRNAVA. Zrejme psychicky chorý muž z Partizánskeho zapálil viacero kontajnerov na komunálny a separovaný odpad na Spartakovskej a Clementisovej ulici. Hliadka ho zastihla na ulici T. Tekela.
Policajtom sa vyhrážal najskôr bombou v ruksaku, keď na to nereagovali, vytiahol kuchynský nôž s 11 centimetrov dlhou čepeľou. Kričal pritom, že ich podreže.
Dráma skončila po varovnom výstrele, muž nakoniec odhodil nôž a ľahol si na zem. Policajti ho zatkli.
Doplácajú najmä na úmysel
Škody za zničené kontajnery sa v tomto prípade vyšplhali na 1560 eur.
Spoločnosť ASA často dopláca na úmysel, ako v tomto prípade, a nedbalosť ľudí pri vyhadzovaní odpadkov. V minulom roku zhorelo v Trnave 40 smetiakov, od začiatku tohto roka už 27.
Škody za zničené nádoby sa šplhajú na tisíce eur. Treba k nim však prirátať aj výjazdy hasičov.
„Po kontajneri navyše zostane množstvo roztečeného plastu, ktorý sa len veľmi ťažko oddeľuje od zeme. Stal sa aj prípad, že vedľa horiaceho kontajnera parkovalo osobné auto, ktoré sa chytilo tiež. Teda práce a nákladov je ďaleko viac,“ hovorí na úvod Ľudovít Púček, riaditeľ spoločnosti ASA.
Podľa jeho slov na také mesto ako Trnava je počet ohňom zničených kontajnerov pomerne vysoký. Od roku 2010 zhorelo na území mesta už 176 kontajnerov na odpad.
Vandali neobchádzajú ani nádoby na obnosené šatstvo. Minulý rok kontajner na textil doslova explodoval po tom, čo doň niekto hodil neznámu pyrotechniku. Škody v tomto prípade presiahli 800 eur.
Cena za kontajner na separovaný či komunálny odpad sa pohybuje okolo 250 eur. Smetné nádoby proti poškodeniu nepoistí žiadna poisťovňa, všetky náklady hradí ASA z vlastného vrecka.
„To, že zničený kontajner vymeníme, sa, samozrejme, musí niekde premietnuť. V podobe vyšších nákladov, ktoré si potom účtujeme od mesta,“ vysvetľuje Púček.
Podľa neho, jediným riešením je podobné udalosti nahlasovať polícii. Zároveň nabáda ľudí, aby neboli ľahostajní v prípade, ak niečo podobné uvidia, a oznámili to príslušným orgánom.
Policajti si štatistiky nevedú
„Polícia nevedie štatistiky o počte podpálených smetných nádob, teda nie je možné ani uviesť, kde najčastejšie k takýmto prípadom dochádza,“ vysvetľuje Michal Hanus, krajský hovorca polície.
To, kde smetiaky v rámci Trnavy najčastejšie horia, nevedeli ani hasiči.
„Podľa lokality to nedokážeme zistiť, pretože sme prešli od začiatku roka na iný systém spracovania správ o zásahu,“ priznáva Martin Fulajtar z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
Spoločnosť ASA si podobné záznamy eviduje, podľa Púčeka, sa niektoré miesta objavujú pravidelne.
„Vždy sa jedná o anonymných podpaľačov. Pravdepodobne ide o hlúpu zábavu tínedžerov alebo nedbanlivo odhodený ohorok z cigarety. Domnievame sa však, že existuje aj nejaký pyroman, keďže na niektorých adresách horia nádoby opakovane,“ tvrdí Púček.
Kontajnery najčastejšie horia na Prednádraží, najproblémovejšie sú ulice Tajovského, B. Smetanu, Čajkovského a Botanická. Na sídlisku Družba sú to ulice T. Tekela, V. Clemetisa a Slotova.
Na Linčianskej zasa najčastejšie horia odpadky na Golianovej, problémová je aj Coburgova. Menšie smetné nádoby vraj vandali podpaľujú iba sporadicky.
Hasiči Trnavského kraja zaevidovali počas minulého roka 137 výjazdov k požiarom kontajnerov, v roku 2011 ich bolo 142 a v roku 2010 iba 106.
Ak škody za zničené smetiaky presiahnu sumu 266, ide o trestný čin. „V prípade, že ide o trestný čin poškodzovania cudzej veci, je trestná sadzba odňatia slobody až jeden rok,“ spresňuje Hanus.