V týchto dňoch začali s čiastočnou rekultiváciou. Práce plánujú dokončiť v priebehu augusta.
TRNAVA. Ak skládka dosiahne stanovenú veľkosť, je potrebné ju čo najskôr rekultivovať. Každý prevádzkovateľ skládky musí mať podľa zákona na tento účel vytvorenú finančnú rezervu.
Trnavská radnica mala na rekultiváciu pôvodne pripravených približne 800 tisíc eur, v elektronickej súťaži sa jej napokon podarilo cenu „stlačiť“ o takmer 300 tisíc eur.
„Náklady na stavbu po elektronickej aukcii sú 503 453 eur. Predbežné dokončenie prác je naplánované na 16. augusta, všetko však závisí od klimatických podmienok,“ spresňuje Jana Gmitterová z komunikačného odboru mestského úradu.
Prihliada sa aj na estetiku
Časť skládky na ploche viac ako 26 tisíc metrov štvorcových sa tak zmení na zelenú lúku s kríkmi a stromami.
„Na upravenom povrchu skládky sú naplánované sadové úpravy: zatrávnenie, výsadba plytko koreniacich drevín a kríkových stromov,“ spresňuje Ľudovít Púček, riaditeľ trnavskej spoločnosti ASA, ktorá mestskú skládku prevádzkuje. Výsadbou sa prihliada na estetické hľadisko, má začleniť skládku do okolitého prostredia.
„Pri rekultivácii ide hlavne o to, aby sa zamedzilo vytváraniu priesakov dažďových zrážok do skládky. A aby sa tieto vody z jej povrchu bezpečne odvádzali,“ dodáva Púček.
Ďalšími aspektmi sú zaistenie stability, odvádzanie skládkových plynov a zamedzenie prípadným požiarom.
Fungovanie skládky by to nemalo obmedziť. „Samozrejme sú však vytvorené pravidlá pre prácu stavebnej firmy aj našej spoločnosti, aby neprichádzalo ku kolíziám, prípadne úrazom,“ ubezpečuje.
Skládka na Zavarskej ceste.
Minimálne trinásť rokov
To, koľko rokov bude mestská skládka ešte fungovať, závisí podľa Púčeka od viacerých faktorov.
„Pokiaľ by sme zobrali množstvo uloženého odpadu za rok 2012 ako hodnotu aj pre budúce roky, tak by mala vydržať ešte asi 13 rokov. Reálne však rátame s dlhším časovým obdobím,“ konštatuje.
Dôvodom sú nové technológie a možnosti spracovania hlavne komunálneho odpadu. Koncom minulého roka na Zavarskej spustili linku, ktorá vytriedi približne 30 percent odpadu.
Sánkovať satam zrejme nebude
Nad komerčným využitím zatrávnenej skládky sa doteraz nikto nezamýšľal. Vzhľadom na fakt, že Trnava a okolie má rovinatý charakter, akýkoľvek kopec predstavuje potenciálne možnosti napríklad pre sánkovanie či lyžovanie pre deti počas zimy.
„Treba si uvedomiť, že stále pôjde o priestor skládky, kde sa nemôžu pohybovať cudzie osoby,“ uzatvára tému Púček.
Čo sa na skládke robí
Účelom uzavretia a rekultivácie skládky je zamedzenie produkcie skládkových priesakových vôd pod zrekultivovanou časťou skládky, bezpečný odtok a odvedenie zrážkovej vody z povrchu telesa skládky, zaistenie stability telesa skládky, odvedenie skládkových plynov z priestoru skládky.
Rekultivačná vrstva bude vysoká asi 1,8 m, pozostáva z minerálneho tesnenia, špeciálnych tesniacich fólií a zeminy s humusom pre sadové úpravy.
Tesniace vrstvy sa napoja na tesnenia, ktoré sú pod skládkou a obrazne „zabalia“ všetok odpad tak, že tam už neprenikne zrážková voda.