ŠAMORÍN. Pre obce z Horného Žitného ostrova sa stal v odpadovom hospodárstve vzorom partnerský Burgenlandský zväz. V cezhraničnom slovensko-rakúskom projekte LAKO získalo 29 slovenských obcí od Rakúšanov skúsenosti s optimalizáciou dopravy zelených odpadov a ich využitím. Zelené odpady tak už nekončia spolu s ostatnými na skládke, ale vyrába sa z nich drevoštiepka a kompost. Cieľom projektu je ochrana zásobárne pitnej vody pod Žitným ostrovom.
Projekt podľa vedúceho kancelárie Združenia obcí Horného Žitného ostrova Ondreja Sárkányho v súlade s ekologickou politikou Európskej únie prispieva k ochrane vôd, zníženiu emisie skleníkových plynov a kvalitnejšiemu životu obyvateľov. Aj po jeho skončení budú slovenské obce podľa rakúskeho vzoru hospodárnejšie nakladať s odpadom vďaka optimalizácii dopravných trás a lepšej využiteľnosti zeleného odpadu.
,,Vďaka rakúskemu modelu sme zistili napríklad to, kde sa nám oplatí štiepkovať konáre priamo na mieste a kde už nie. V tom druhom prípade je výhodnejšie konáre k štiepkovaču priviezť,“ vysvetlil Sárkány. Ďalším výsledkom projektu je aj analýza zloženia komunálneho odpadu, ktorý sa z domácností odváža na skládky. Z odobratých vzoriek získali obce presné informácie, čo ľudia ukladajú do zberných nádob a koľko z tohto odpadu tam nepatrí.