Ján Krempaský, redaktor
TRNAVA. Detailné zábery otvorených rán pacientov a názorné vyznačenie preležanín na tele postihnutého s kompletnou dokumentáciou ku každému dekubitu. Takto podrobne monitorujú preležaniny vo Fakultnej nemocnici v Trnave.
Evidencia dekubitov však má jednu chybu – oficiálne sa nevykazujú.
Trnavská nemocnica za posledné dva roky nepriznala zdravotným poisťovniam ani jednu preležaninu. Ukazujú to výkazy poisťovní za toto obdobie, ktoré má denník SME k dispozícii.
„Neposkytovali sme túto evidenciu,“ hovorí Melanie Beťková, námestníčka riaditeľa nemocnice pre ošetrovateľskú starostlivosť. „Len čo som to zistila, tak sme to vyriešili.“
Celý týždeň sledovali naši redaktori chod trnavskej nemocnice. Reportérka MARTINA PAŽITKOVÁ všetko nakrúcala na kameru. Všetky reportáže mapujú jednotlivé problémy.
Pozrite si všetky diely SME v nemocnici >>
Ide o peniaze?
Štatistika
Preležaniny
Chirurgické oddelenie: 54
Interné oddelenie: 30
Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny: 25
Geriatrické oddelenie: 6
Neurologické oddelenie: 3
Zdroj: interná štatistika Fakultnej nemocnice Trnava, rok 2012
Preležaniny sa dnes sledujú ako jeden z 46 indikátorov kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocnici.
Aj na základe tohto údaja sa nemocnici môže zlepšiť alebo zhoršiť vyjednávacia pozícia pri podpisovaní zmlúv o zdravotnej starostlivosti s poisťovňami.
Pri rokovaniach so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) majú podľa jej hovorkyne Petry Balážovej indikátory kvality váhu 20 percent.
„Fakultnú nemocnicu v Trnave sme upozornili na nesprávne vykazovanie,“ reaguje Balážová. Poisťovňa podľa nej zaznamenáva nekorektné vykazovanie údajov aj od iných nemocníc.
„Skrýva sa za tým aj snaha neublížiť si, nemedializovať nepriaznivý stav,“ hovorí o tajnostkárstve sestra Ľubica Kočanová. So SME strávila v nemocnici deň, skúmala starostlivosť o dekubity.
Vo vlastných prehľadoch nemocnica vlani vykázala 118 preležanín. Celkovo v nej odliečili 24 657 pacientov.
Najviac preležanín podľa interných štatistík vzniká na chirurgickom a internom oddelení a na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Dekubity majú aj pacienti na geriatrii a neurológii.
Nie je budova ako budova
Väčšinu spomínaných oddelení redaktori SME s Kočanovou navštívili. Nemocnica však ukázala starostlivosť o preležaniny najmä v novom chirurgickom areáli nemocnice, v starej časti zariadenia umožnili prístup len na geriatrické oddelenie.
„V priestoroch novej budovy všetko dodržiavali, prevencia bola na vysokej úrovni,“ povedala Kočanová.
Menej lichotivo dopadlo geriatrické oddelenie, ktoré sa nachádza v starej budove.
Nevyhovujúce je podľa odborníčky najmä jeho technické vybavenie. Postele sú staré a nevhodne umiestnené v rámci nemocničnej izby.
Priemerný vek postelí na tomto oddelení odhadli zdravotníci na dvadsať rokov.
Ľubica Kočanová si myslí, že majú zhruba dvakrát toľko. Postele na geriatrickom oddelení sú podľa nej zo 70. až 80. rokov minulého storočia.
Tieto postele sa podľa nej nedajú polohovať a nie je k nim prístup. Buď sú opreté o radiátor, alebo o stenu. Aby mohli pacienta polohovať, musí byť k nemu podľa zdravotnej sestry prístup z viacerých strán.
Nemocnica nepustila redaktorov a Kočanovú na interné oddelenie v starej časti zariadenia.
„Pani primárka interného oddelenia vybrala céčko,“ čiže časť oddelenia v nových priestoroch, vysvetlila rozhodnutie námestníčka Beťková.