Zdravotníci hovoria, že časť nadčasov sa vôbec nevykazuje.
Ján Krempaský, redaktor
TRNAVA. Až 150 hodín nadčasov mesačne odrobia sestry na očnom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Trnave.
Denníku SME to počas jeho týždennej návštevy v zariadení povedala vedúca sestra očného oddelenia Andrea Bednáriková.
Sestry nie sú jediné. Nadčasy nad limit povolený v Zákonníku práce odrobia napríklad aj lekári na neurologickom oddelení. Nie všetky sa vykazujú, priznáva primár oddelenia.
Zamestnanci môžu podľa zákonníka ročne odpracovať najviac 400 hodín nadčasov. V trnavskej nemocnici ich niektorí zdravotníci naplnia už po pár mesiacoch.
Mesačne 150 hodín
O čo ide
SME v nemocnici
denník SME strávil týždeň vo Fakultnej nemocnici Trnava , v priebehu tohto týždňa prinášame hlavné zistenia , na projekte spolupracovala konzultantská firma Emark, ktorá analyzovala štatistiky.
„Moje sestry sú štyri a mesačne majú 150 nadčasových hodín, takže celý mesiac by mohli byť doma,“ hovorí o situácii na očnom oddelení vedúca sestra Andrea Bednáriková.
„Sú stále v robote, lebo sú len štyri,“ opisuje pracovnú vyťaženosť kolegýň, ktoré sa striedajú na zmeny.
„Malo by nás by päť,“ poukazuje Bednáriková na normy. „Čakám, že dostanem piatu sestru.“ Žiadosť o novú posilu si vraj už podala.
„Áno, nadčasy sa určite prekračujú,“ hovorí aj Elena Kabátová, lekárka neurologického oddelenia. „So službami pracujeme vlastne protizákonne viac.“
Novela od januára platného Zákonníka práce umožňuje zamestnávateľovi nariadiť svojmu zamestnancovi 150 hodín nadčasov ročne.
Zdravotníkom môžu nemocnice okrem toho nariadiť ešte ďalších sto hodín načasov. Celkovo však nemôžu za rok presiahnuť 400 hodín.
Nadčasy: Nie všetky vraj vykazujú
Prekračovanie povoleného ročného počtu nadčasových hodín pritom pripúšťa aj primár neurologického oddelenia Georgi Krastev.
„Myslím, že áno,“ odpovedá na otázku, či lekári ročne odrobia viac ako 400 hodín nadčasov.
Celkový počet nadčasových hodín, ktorý odpracuje jeden lekár, závisí podľa neho od toho, ako ho vykazuje nemocnica.
„Fakultná nemocnica Trnava dodržiava platný Zákonník práce,“ reaguje jej riaditeľ Martin Tabáček.
Ak vznikne práca nadčas mimo ústavnej pohotovostnej služby, za tieto odpracované hodiny sa podľa neho poskytuje náhradné voľno.
„Zamestnávateľ je povinný poskytnúť ho zamestnancovi najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná.“
Odborári o tom vedia
„Tento problém tu určite existuje,“ hovorí Anton Szalay, šéf Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb o prekračovaní povolených hodín nadčasov v slovenských nemocniciach. Neduh podľa neho súvisí s nedostatkom zdravotníkov.
Okrem veľkého počtu nadčasov vyčerpáva lekárov aj práca v pohotovostných službách, hoci ju mnohí z nich považujú za výrazné zlepšenie svojej výplaty.
„Služby robia veľa na výplate,“ hovorí Kabátová. Vraví, že s piatimi službami dostane mesačne asi tisíc eur v čistom. Zatiaľ nie je atestovaná.
Priznáva, že služby, jednu veľkú cez víkend a štyri malé cez týždeň, musí brať, lebo s manželom splácajú dom. Na čas strávený v práci však dopláca rodina. „Nie som s rodinou ani s deťmi.“
„Sú to krvou zaplatené peniaze,“ hovorí o práci v službách neurológ Krastev. Lekár podľa neho pracuje ako baník a navyše sa mu tieto odpracované hodiny nepočítajú ani do dôchodku.
Prečítajte si tiež:
Robíš lepšie a rýchlejšie? V trnavskej nemocnici aj tak nedostaneš nič navyše
Normy plnia príliš tesne
Nemocnica prekračuje pomer zdravotníkov a pacientov, ale dodržiava predpis.
TRNAVA. Trnavská nemocnica síce spĺňa personálne normatívy, no niektorí zdravotníci hovoria, že na počet pacientov je ich málo.
„Dvaja - traja lekári by boli potrební,“ hovorí o neurologickom oddelení lekárka Elena Kabátová.
„Na našom oddelení vychádza jeden lekár na 19 pacientov,“ hovorí primár oddelenia Georgi Krastev. Normatív určuje 17 pacientov na lekára v dennej zmene.
Ďalšieho má nemocnica zabezpečiť, ak normatív prekročí o štyroch pacientov.
Ešte viac na hrane je na oddelení pomer medzi sestrami a pacientmi v nočnej zmene. Staničná sestra Jana Hirnerová vysvetľuje, že tam pripadá jedna sestra na 21 pacientov. Podľa normatívu ich má byť 18.
Ak sa prekročí o troch pacientov, nemocnica má zabezpečiť ďalšiu sestru či sanitára. Hirnerová vraví, že sestre pomáha sanitárka. „Sanitárka je jedna na všetky tri poschodia,“ dodáva.
„Dvadsaťjeden je strop,“ reaguje na pomer Melánia Beťková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť. Pripúšťa, že v noci môže byť pacientov až 22. Ráno sa to vraj upraví.
„Počet zdravotníkov nie je dostatočný,“ hovorí sestra Ľubica Kočanová, ktorá v nemocnici strávila jeden deň s denníkom SME.
Ján Krempaský
Časté výrazné prekračovanie povolených nadčasov vyhovuje obom stranám, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz