TRNAVA. Na prevoz po deväťhektárovom areáli trnavskej nemocnice je k dispozícii jedna sanitka. Ďalšie dve sú v garáži, keby sa pokazila.
„Keď majú veľa prevozov, napríklad nám neurobia akútny prevoz,“ hovorí Elena Kabátová, lekárka neurologického oddelenia. „Povedia, že nemôžu, nie je sanitka, to je veľký problém.“
Neurologické oddelenie je až na konci areálu a do nového chirurgického pavilónu, kam sa chodí napríklad na CT vyšetrenia, to je zo všetkých najďalej. Niekedy ich musíme veľmi presviedčať, aby sme mohli objednať sanitku pre akútneho pacienta, hovorí Kabátová. „Nakoniec nás uprednostnia a neurobia niečo iné.“
Idú, či prší, či neprší
„Nie je to pravda,“ hovorí o údajných problémoch pri prevoze akútnych pacientov Martin Neštický, námestník riaditeľa pre prevádzku a správu.
Akútnosť stavu podľa neho posudzuje lekár na urgentnom príjme, ktorý má tieto rozhodnutia vo svojej kompetencii. Druhá sanitka je ešte v pohotovosti, ak by bol pacient v ohrození života, vraví Neštický.
Na plánované vyšetrenie si treba sanitku podľa Melánie Beťkovej, námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť, naplánovať 24 hodín dopredu.
„Pozerám si stránku SHMÚ, model Aladin, či mám dopredu objednať sanitku, alebo nie,“ hovorí Jana Hirnerová, staničná sestra z neurologického oddelenia.
Ak sa Aladin mýli, je problém. „Či prší, či neprší, ideme,“ hovorí sanitár Viliam Dudek. Pacientov v rámci areálu preváža na vozíku. Ak prší, prikryje ich dekami. „Nemali by prechladnúť, zabalím ich.“
Prechádzka na vyšetrenie
Popŕchalo aj počas pobytu SME. Z neurológie sa staršia pacientka vybrala na vyšetrenie do novej budovy. Okolo ramien mala prehodenú deku.
„Nie je mi zima,“ odpovedá s úsmevom. Prechádzka môže trvať asi 15 minút. Potom pacienta čaká ešte cesta naspäť.
Ak nie je k dispozícii sanitka a nejde o akútny prípad, treba si podľa Neštického na ňu počkať.
Do marca tohto roka robila nemocnica prevozy aj mimo areálu, napríklad na polikliniku v Trnave. Dnes to už robí súkromná firma Štimar. Vyhrala súťaž.
Do firmy prešli viacerí zamestnanci nemocnice. Jazdia aj na autách nemocnice.
Novorodenci putujú medzi poschodiami
Choré deti a matky sú na rôznych poschodiach. Starostlivosť o ne sa tak komplikuje.
TRNAVA. Konštrukčne nevyhovujúca socialistická budova, v ktorej je novorodenecké oddelenie, komplikuje starostlivosť o chorých novorodencov. Oddelenie je na dvoch poschodiach.
„Naše priestorové vybavenie je veľmi nešťastné,“ hovorí vedúca sestra oddelenia Iveta Rýzková.
Keď sestry dávajú choré deti matkám do izieb, musia ich previezť nielen mimo intenzívneho oddelenia, ale aj na iné poschodie. Na ňom sú aj zdravé deti.
Potom nie je podľa Rýzkovej možná ani starostlivosť intenzívnej sestry o chorých novorodencov. Musia sa
o nich starať sestry, ktoré sa špecializujú na starostlivosť o zdravé deti.
Pri deťoch nie sú ani matky, tie ležia po pôrode na rizikovom oddelení. Takisto sú na samostatných poschodiach. Takéto matky sú preto podľa Rýzkovej po štyroch dňoch v pôrodnici málo pripravené na to, aby sa starali o svoje deti.
Ján Krempaský