Lukáš Fila, zástupca šéfredaktora
Prečo nefungujú slovenské nemocnice lepšie? Čo najviac trápi pacientov? V akých podmienkach pracujú zdravotníci? Musia nemocnice vyrábať dlh?
Šesťčlenný tím redakcie denníka SME strávil týždeň v trnavskej fakultnej nemocnici, aby hľadal odpovede na tieto otázky.
V priebehu tohto týždňa vám prinesieme naše zistenia – od pondelka do soboty nájdete v novinách tématickú dvojstranu a na internete k tomu aj videoreportáže, ktoré vám ukážu dianie v nemocnici.
Kto sa zapojil
Projekt je inšpirovaný podobným seriálom, v ktorom sme minulý rok písali o zisteniach na obvodnom úrade.
Uskutočniť ho bolo možné vďaka ministerstvu zdravotníctva, ktoré naň udelilo súhlas, odporučilo nemocnicu a poskytlo údaje potrebné na prípravu analýz.
Ešte významnejšiu úlohu zohralo v konečnej fáze vedenie nemocnice, ktoré nám dovolilo hovoriť so zamestnancami aj pacientmi, pohybovať sa po areáli, poskytlo vyžiadané dáta a bolo pripravené odpovedať na otázky.
Na pomoc sme si opäť prizvali aj externého konzultanta, tentoraz firmu Emark, ktorá sa oblasti zdravotníctva dlhodobo venuje. Jej analýza sa zameriava najmä na hospodárenie a pracovné procesy nemocnice.
Medzi klientmi Emarku sú desiatky zdravotníckych zariadení. Aktívne spolupracuje aj s trnavskou nemocnicou, rozsah a povaha ich spolupráce by však nemali byť prekážkou v objektívnosti záverov.
Nemocnicu s nami navštívila aj zdravotná sestra Ľubica Kočanová, ktorá sa dlhodobo venuje problematike preležanín.
Vieme všetko?
Je samozrejmé, že projekt má mnoho obmedzení – týždeň nestačí na obsiahnutie celého chodu nemocnice.
Príbeh každého zariadenia je jedinečný, preto sa nedajú všetky zistenia zovšeobecniť. A niektoré javy, ako napríklad korupcia, ostávajú pre ľudí zvonka skryté.
Napriek tomu veríme, že sa podarí názorne ukázať, ako funguje jedna konkrétna nemocnica a s čím musia zápasiť jej pacienti, pracovníci a manažment.
Čítajte ďalej:
Zmena diagnózy a ste v inom storočí. Vitajte v trnavskej nemocnici
Riaditeľ nemocnice: Čo nás trápi? Dlh
Riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava MARTIN TABAČEK je vo funkcii druhýkrát. Viedol ju aj za prvej vlády Roberta Fica.
Keď vám povedali, že príde na týždeň SME, nebrali ste to ako trest?
„Nie. Vedenie nemocnice sa snaží robiť tak, aby sme nepovažovali návštevu zo SME za trest.“
Čo očakávate?
„Nečakám, že prídete na niečo, čo by sme nevedeli. Pracujem tu niekoľko rokov a viem, aké sú problémy nemocnice a aké sú možnosti na ich riešenie. Očakávam nezávislý pohľad zvonka, ktorým sa budeme zaoberať.“
Aké problémy má nemocnica?
„Záväzky. Zdedili sme ich z minulosti, musíme sa brániť exekúciám, pred postupovaním pohľadávok. Musíme aj skvalitňovať starostlivosť.“
Aký máte dlh?
„Sedemnásť miliónov eur, z toho päť po lehote splatnosti.“
Komu dlhujete najviac?
„Dodávateľom liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu, poskytovateľovi upratovacích služieb, dodávateľom energií a Sociálnej poisťovni, s ktorou máme uzatvorený splátkový kalendár a platíme bežné poistné.“
Aký tvoríte dlh teraz?
„Za prvé dva mesiace sme mali stratu len sedemtisíc eur. Odráža to racionalizačné kroky, ktoré robíme. Za rovnaké obdobie roka 2012 bola strata nemocnice stoštyridsaťtisíc eur.“
Koľko by ste potrebovali, aby nemocnica bola v stave, ako by ste chceli?
„Presná suma sa nedá povedať. Treba zvážiť vnútorný dlh nemocnice, ale aj štruktúru a rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorú chceme poskytovať.“
Boli ste riaditeľom aj za prvej Ficovej vlády, prečo ste nestabilizovali nemocnicu?
„Vzhľadom na výšku celkového dlhu, ktorý nemocnica mala, a aktuálne zdroje, ktoré sme mali k dispozícii, sme urobili všetky kroky, aby sme neohrozili poskytovanie starostlivosti v nemocnici.“
Veronika Folentová