Nemocničný areál má deväť hektárov. Niektoré z budov nemocnica ani nepotrebuje. Predať ich sa však nedarí. Za približne polovicu areálu žiadajú skoro 2,5 milióna eur.
Veronika Folentová, redaktorka
TRNAVA. Je pondelok ráno, prvý deň, ktorý strávime vo Fakultnej nemocnici Trnava.
Oddelenia sú rozdelené v množstve budov, medzi najstaršou a najnovšou je takmer dvestoročný rozdiel. Ľudia, ktorí idú na operáciu či ARO, uvidia špičkové zariadenie.
Pacienti kožného či neurológie si to nevedia ani predstaviť. Nový i starý svet spája deväťhektárový pozemok.
Chirurgia z iných čias
Novú budovu v roku 2007 nemocnica získala za korunu od Slovenských elektrární.
Vláda sa dohodla, že v nej budú chirurgické disciplíny. Sú tu operačné sály, chirurgia či ARO, kde ležia pacienti v najvážnejších stavoch. „Sú pacienti, ktorí sú tu aj tri mesiace,“ hovorí hlavná sestra oddelenia.
Majú desať postelí, z toho tri sú izolované pre najvážnejšie stavy. Oddelenia aj sály nemajú ešte ani desať rokov a sú špičkovo vybavené.
Od starej časti nemocnice delí novú budovu cesta. A veľa peňazí, ktoré nemocnica nemá. Najhoršie sú na tom podľa pacientov kožné oddelenie, neurológia či geriatria.
„Pred dvoma týždňami som bol na krčnom a to bolo horšie,“ hovorí pacient z onkológie Milan Púček. Najhoršie bolo, že mu bola zima. Radiátory boli horúce, fučalo však cez veľké diery v hliníkových oknách.
Škáry v oknách sú aj na neurológii. Pacienti majú pod nimi deky, aby nefúkalo. „Sme ďaleko od všetkých vyšetrovaní. Potrebujeme röntgeny, CT, MR a vtedy musíme ísť až na druhú stranu,“ hovorí hlavná sestra neurológie Jana Hriciščová.
Byť v starej budove je nevýhoda nielen pre pacientov, ale aj pre zamestnancov. „Staré oddelenia sú v hrubej nevýhode,“ hovorí sestra z geriatrie Helena Horehájová. Spadla im tam časť omietky, ktorú musia opraviť. Začali aj maľovať a nové postele budú preto zrejme musieť počkať.
Pre rozľahlosť areálu musí nemocnica riešiť aj prevozy jedla, bielizne či liekov. Medzi budovami prevážajú aj pacientov, ktorí idú na vyšetrenia do iných budov.
Napríklad lieky vozia zo skladu na jednotlivé oddelenia trikrát týždenne. Špeciálny zdravotnícky materiál dvakrát.
Takto je to všade
„Podobná štruktúra budov aj z pohľadu veku je vo väčšine veľkých nemocníc,“ hovorí konzultant firmy Emark Michal Pyšný. „Nový pavilón, ako má Trnava, je skôr ojedinelý. Podobné sú v Martine či Košiciach, ktoré stavali z eurofondov.“
Na to, aby v Trnave aspoň trochu zmiernili rozdiely medzi oddeleniami, by potrebovali peniaze.
Na investície však nemajú, riešia najmä havarijné stavy ako pád stropu či haváriu v kúpeľni na onkológii. Koľko by rekonštrukcia a úpravy mohli stáť, vedenie nevie presne povedať.
„Budeme sa snažiť časť prostriedkov na rekonštrukciu a modernizáciu v budúcnosti financovať aj cez eurofondy,“ hovorí riaditeľ Martin Tabaček.
Peniaze na úpravu budov, ktoré dnes často nevyhovujú, plánujú nájsť aj predajom majetku, ktorý už nevyužívajú. Predať chce nemocnica štyri hektáre, teda takmer polovicu areálu. Zatiaľ sa im nedarí.
Zhruba pred mesiacom urobila aj ponukové konanie, jediný uchádzač nesplnil podmienky.
„Nezložil zábezpeku v požadovanej výške a ním ponúkaná cena nebola vyššia ako znalecký posudok,“ hovorí Tabaček. Znalecký posudok hovorí, že cena by mala byť aspoň 2,5 milióna eur.
V utorok: Koľko pracujú lekári a sestry a ako sú zaplatení
Sestra: Nová budova je na jednotku, stará na trojku
TRNAVA. Dostanete starú posteľ? Otvoríte nočný stolík pri posteli? Otvoríte okno?
V trnavskej nemocici závisia odpovede na tieto otázky najmä od budovy, v ktorej bude vaše oddelenie.
„Rozdiel v budovách a vo vybavení je veľký,“ hovorí zdravotná sestra Ľubica Kočanová, ktorá na pozvanie SME hodnotila starostlivosť v Trnave. Nová budova, starostlivosť, prístup, vybavenie a komplexnosť sú podľa nej na jednotku.
Staré budovy oznámkovala na tri mínus. „Bojujú tam s priestormi a potrebovali by na to peniaze,“ hovorí. Budovy ako také podľa nej vyhovujú, nie sú však bezbariérové, a preto ich treba rekonštruovať.
Pacienti v novej budove majú aj tú výhodu, že majú blízko vyšetrenia, nemusia ich teda prevážať z iných častí nemocnice.