PIEŠŤANY. S miernym oneskorením v dôsledku dlhej zimy začala sa v noci navčera každoročná jarná migrácia ropúch bradavičnatých z lesa do vodnej nádrže Striebornica pri Piešťanoch. Pri jej ťahu pravidelne asistujú dobrovoľníci, ktorí obojživelníkom pomáhajú prekonávať úsek cesty, kde im hrozí nebezpečenstvo od prechádzajúcich áut.
Zachraňovať žaby začali ochranári v roku 1988, v súčasnosti akciu organizuje občianske združenie Živá planéta v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, Gymnáziom Pierra de Coubertina a Slovenským skautingom Piešťany.
V prvej fáze postavia pred cestnou komunikáciou asi 700 metrov dlhú zábranu, cez ktorú zvieratá neprejdú. V čase ťahu potom každý deň ráno a večer prenášajú žaby k vode.
"Snažíme do akcie zapojiť aj verejnosť, ktorá môže prenášať žaby pod dohľadom niektorého z našich ľudí. V pracovných dňoch sú to najmä žiaci prvého stupňa základných škôl. Ostatní sa hlásia najmä cez víkendy, kedy majú viac voľna. Chodia však aj samostatne, čo nevidíme až tak radi, lebo to narúša štatistiku prenesených jedincov," uviedol pre TASR Aurel Rusnák zo Živej planéty.
Štatistika posledných rokov hovorí o klesajúcom počte žiab. Kým vlani to okolo 1000, v predchádzajúcich desaťročiach bol výskyt žiab až niekoľkonásobný.
"Skupina, ktorá robí prenos, má za úlohu pozbierať do vedierka žaby popri fólii, spočítať samičky, samčekov, spárené jedince a spolu s krátkym popisom počasia tieto údaje zaznamenať do dotazníka. Potom ich prenesú cez nebezpečnú cestu a vypustia do vodnej nádrže.
Niekedy môže nastať problém s rozoznaním samčekov a samičiek ropúch. Samčeky bývajú až o polovicu menšie ako samičky, je ich spravidla oveľa viac, hlasno kuňkajú a potenciálneho soka odtláčajú zadnými nohami. Okrem ropuchy bradavičnatej sa pri Striebornici občas vyskytuje aj skokan hnedý, skokan štíhly, rapotavý, krátkonohý a zelený," dodal Rusnák.
Tohtoročný prenos by pri stabilnom počasí mal trvať podľa jeho vyjadrenia týždeň, maximálne dva.