SMOLENICE. Nepriaznivé počasie a pretrvávajúci sneh na svahoch Malých Karpát urobili prevádzkovateľom jaskyne Driny nad obcou Smolenice pri Trnave starosti navyše. Novú sezónu otvorili tradične na začiatku apríla, no kvôli nepohode s dvojdňovým oneskorením. Prístupové cesty do Drín sú ešte stále pod snehom, jaskyniari sa museli popasovať s jeho odpratávaním aj na 100 schodoch vedúcich k vstupu do jaskyne.
"Začiatok je trochu boľavý, ale veríme, že sa to čoskoro rozbehne. Na piatok 5. apríla máme nahlásenú jednu skupinu, v tomto počasí to asi budú vôbec prví tohtoroční návštevníci," povedal pre TASR správca Drín Peter Zvonár. Vlani ich prišlo podľa jeho slov až 33.000. Dlhá zima má však pre Driny aj svoje pozitíva. Topiaci sa sneh zateká do jaskyne, zaplavuje ju a napĺňa jazierka vodou. "V tomto jarnom období je naša jaskyňa najkrajšia," konštatoval.
Driny sú jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Jej dĺžka je 680 metrov, verejnosti je však prístupných len 450 metrov. Prevýšenie je 10 metrov, teplota sa pohybuje medzi 7,1 až 7,8 řC, relatívna vlhkosť je 92 až 97 percent. Interiér jaskyne tvoria úzke puklinovité chodby s čarokrásnou výzdobou a príznačnými názvami - Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba či Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti. "Podzemné priestory dekoruje bohatá sintrová výplň. Zastúpené sú vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, ktoré sú doplňované presakujúcou zrážkovou vodou," informoval správca.
Driny sú zaujímavé aj pre netopierov, doteraz v jaskyni zistili až 11 druhov. Najpočetnejší je podkovár krpatý, z ďalších druhov sa vyskytuje podkovár veľký, netopier obyčajný, uchaňa čierna a ucháč svetlý. "Okrem pondelkov bude až do jesene otvorené každý deň. Hodiny vstupov sú zverejnené na tabuli už na parkovisku rekreačného strediska Jahodník, odkiaľ je prístupová pešia cesta," povedal Zvonár. Od parkoviska je vchod do národnej prírodnej pamiatky vzdialený asi 1 km lesnou cestou.
Záhadnú dieru na Drinkovom vrchu poznali miestni už v 19. storočí. Jej oficiálnymi objaviteľmi sa v roku 1929 stali Ján Banič a Imrich Vajsábel za pomoci svetového vynálezcu padáka, rodáka Štefana Baniča. Jej prvých 175 metrov sprístupnili už v roku 1935. Po provizórnom elektrickom osvetlení z roku 1939 bola jaskyňa Driny v roku 1943 napojená na verejnú elektrickú sieť. Jaskyňa je zaujímavá aj zo zdravotného hľadiska: po 35-minútovej prehliadke získa ľudské telo toľko kalcia, koľko je v jednej injekcii.