Záujemcovia o prácu profirodiča musia spĺňať zákonom stanovené podmienky.
DUNAJSKÁ STREDA. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v Dunajskej Strede začne od 7. marca pripravovať fyzické osoby na profesionálne rodičovstvo, ktoré je novou kvalitou v poskytovaní ústavnej starostlivosti. TASR informovala riaditeľka úradu Zdenka Masodiová.
"Doba, ktorú dnes žijeme, nie je jednoduchá, často sa musia riešiť naozaj ťažké životné situácie, na ktoré doplácajú najčastejšie deti," konštatovala Masodiová s tým, že ÚPSVR sa snaží pomôcť hlavne deťom ocitajúcim sa v detských domovoch.
Ako uviedla, jednou z foriem, ako aspoň malej hŕstke detí pomôcť a dať im poznanie teplého krbu rodiny, je zaradiť ich do profesionálnej rodiny. "Táto možnosť tu nie je dlho. Môžeme si povedať, že je to v podstate plnohodnotné zamestnanie, v rámci ktorého môžete pomôcť nejednému dieťaťu," ozrejmila.
Treba ale brať do úvahy, že takúto činnosť môže vykonávať profesionálny rodič a profesionálna rodina iba v prípade, ak má na túto činnosť naozaj predpoklady, hlavne citové a rodinné.
"O činnosť profesionálneho rodiča sa môže uchádzať človek, ktorý má záujem celodenne sa starať o dieťa, poskytnúť mu domov a všetko, čo k nemu patrí. Teda nielen bežnú starostlivosť, ale mal by byť schopný a ochotný odovzdávať dieťaťu aj lásku a naučiť ho žiť v bežnej rodine," vysvetlila.
"Profirodič si podá prihlášku na príslušný ÚPSVR. Najprv absolvuje 60-hodinový kurz. Podmienkou je bezúhonnosť a stredoškolské vzdelanie. Nemusí ísť o rodinu, profirodičom sa môže stať aj jednotlivec," ozrejmila.
Do profirodín sú umiestňované minimálne dve deti. V prípade, že dieťa má zdravotný hendikep, tak jedno. Najviac môže mať profirodič tri deti a manželský pár šesť. Plat sa pohybuje na úrovni platu vychovávateľa, ktorý je hodnotený aj osobným príplatkom.
"Po úspešnom absolvovaní prípravy budete mať možnosť uchádzať sa o zamestnanie v detských domovoch, avšak absolvovanie samotnej prípravy nezaručuje prijatie do zamestnania," zdôraznila Masodiová.
Podľa jej ďalších slov profesionálny rodič následne podpíše pracovnú zmluvu s detským domovom a stáva sa jeho zamestnancom. "Jeho pracovnou náplňou je komplexná starostlivosť o dieťa s využitím bohatého servisu pomoci jej zriaďovateľa, pomoci odborníkov - psychológa, špeciálneho pedagóga, sociálneho pracovníka, prípadne terapeuta," priblížila.
Zabezpečovaná je aj pomoc vo forme ekonomickej a technickej. "Za týchto okolností dokáže každá profesionálna náhradná rodina zvládnuť popri svojich deťoch aj výchovu ďalších," podčiarkla Masodiová.