Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zostavil rebríček základných škôl podľa výsledkov testovania deviatakov. Žiaci v meste oproti niektorým menším obecným školám zaostali.
TRNAVA. Inštitút INEKO pripravil rebríček škôl podľa výsledkov testovania deviatakov z minulého školského roka. Testovalo sa zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky. Kým priemerný výsledok v rámci celej republiky bol pre slovenčinu 53,7 percenta, matematika išla deviatakom o niečo lepšie. Priemerne v nej žiaci na Slovensku dosiahli 56,3 percenta.
Ak tieto výsledky porovnáme so školským rokom 2010/2011, vedomosti z rodnej reči a znalosti literatúry vlani klesli o štyri percentá. Naopak, matematické testy dopadli v minulom školskom roku lepšie o 3,5 percenta.
Slovenčina doménou Križovian
V okrese Trnava mali najlepšie výsledky zo slovenčiny žiaci v Základnej škole s materskou školou v Križovanoch nad Dudváhom. Dvadsiatka žiakov, ktorá sa tu zúčastnila testovania, dosiahla priemerný výsledok 69,8 percenta. Oproti školskému roku 2010/2011 sa tak žiaci zlepšili o 0,7 percenta a o tri miesta v tabuľke. Mladí Križovanci sa so svojim vlaňajším výsledkom umiestnili na druhej priečke aj v rámci celého Trnavského kraja, keď ich predbehli iba žiaci z Čár v okrese Senica (76,4 percenta).
Najlepší spomedzi miest boli v krajskom meradle žiaci Základnej školy s materskou školou na Vančurovej ulici v Trnave. Tí skončili na desiatom mieste s 65,4 percentami a rovnakým priemerným výsledkom ako žiaci v Šintave. Z trnavských škôl skončila v rámci kraja na 12. mieste ZŠ Slovenského učeného tovarišstva (64,5 percenta), prvú dvadsiatku uzatvorila ZŠ Jána Bottu s 61,2 percentami.
Spomedzi 238 škôl, ktoré sa hodnotili v Trnavskom kraji, sa za Piešťany umiestnila najlepšie ZŠ Brezová (62,1 percenta), z hlohovských škôl základná škola na ulici A. Felcána (61,5 percenta).
Problémy južných okresov
Testy zo slovenského jazyka a literatúry potrápili žiakov najmä v južných okresoch kraja. Najhorší priemer mali v Trsticiach v okrese Galanta, kde získali deviataci len 33,1 percenta. O osem desatín lepší boli v Zlatých Klasoch, 38 percent mali žiaci zo základnej školy na ulici Smetanov háj v Dunajskej Strede.
Za celoslovenským priemerom zaostalo v Trnavskom kraji 55 škôl, teda približne štvrtina. Spomedzi trnavských najhoršie skončila v slovenčine ZŠ A. Kubinu so 46 percentami, v Hlohovci to bola ZŠ Koperníkova (46,9 percenta) a v Piešťanoch ZŠ Vajanského (48,8 percent).
Matematici z Červeníka
Krajské výsledky z matematiky za republikovými zaostávajú v 67 prípadoch. Pod hranicou 56,3 percenta teda skončila približne tretina škôl. Najhoršie v testoch dopadli na ZŠ Smetanov háj v Dunajskej Strede (31,3 percenta), ZŠ s MŠ v Sokolovciach (31,4) a v základnej škole v Dolných Zeleniciach (35 percent).
Spomedzi trnavských škôl sa najmenej darilo žiakom zo ZŠ A. Kubinu s 44,7 percentami, v Piešťanoch to bola cirkevná ZŠ sv. M. Goretti (52,4 percent) a v Hlohovci Základná škola M.R. Štefánika (46,1 percenta).
Na opačnom konci tabuľky a medzi najlepšími matematikmi skončili žiaci zo základnej školy z Červeníka, ktorí dosiahli 85,9 percenta. Oproti školskému roku 2010/2011, kedy získali 53,5 percenta, je to výrazné zlepšenie. Za nimi sa umiestnili základná škola Bélu Bartóka z Veľkého Medera (77,9 percenta) a škola s vyučovacím jazykom maďarským na Hviezdoslavovej ulici v Dunajskej Strede (75,5 percenta).
Najlepší výsledok v Trnave dosiahli na ZŠ Vančurova (67,9 percenta), v Piešťanoch na ZŠ Mojmírova (71,1 percenta)a v Hlohovci na ZŠ Podzámska (66,3 percenta).
Dôležité sú aj iné faktory
Na svojej webovej stránke INEKO upozorňuje, že samotný indikátor Testovanie 9 nemusí komplexne a objektívne vypovedať o kvalite školy. Rodičom preto odporúčajú, aby sa v školách informovali aj o úspešnosti ich absolventov pri prijímaní na vyššie stupne vzdelávania.
Na špecializovanej webovej stránke inštitútu si je dobré pozrieť výsledky testovania konkrétnej školy za posledné tri roky ako aj ďalšie parametre. Medzi nimi napríklad zapojenie žiakov v súťažiach, počet učiteľov či využívanie informačných technológií.