DUNAJSKÁ STREDA. Štruktúra voľných pracovných miest nie je v súlade so štruktúrou uchádzačov o zamestnanie. Povedala TASR riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Dunajská Streda Zdenka Masodiová.
"Následne zo strany zamestnávateľov neustále rastie požiadavka o kvalifikované pracovné sily najmä v oblasti stavebníctva, cestovného ruchu, kovospracujúceho a spracovateľského priemyslu. Preto je potrebné neustále hľadať nové možnosti a riešenia v oblasti formovania pracovnej sily, schopnej reagovať na potreby trhu práce," konštatovala Masodiová s tým, že ÚPSVR Dunajská Streda je koordinátorom projektu "Vzdelanie ako základ úspechu - Prepojenie medzi odbornými školami, celoživotným vzdelávaním a svetom práce."
Podľa jej ďalších slov 1. úvodnú konferenciu projektu už majú za sebou. Zúčastnili sa na nej aj predstavitelia medzinárodných partnerov z Rakúska, Maďarska a Francúzska. "Vykonávanie jednotlivých odborných profesií vyžaduje osobitné odborné vedomosti a zručnosti. Sú to napríklad nové výrobné procesy, nové materiály. Nové metódy výkonu práce vyžadujú vysokú mieru flexibility aj od vzdelávacích inštitúcií pri aplikácii jednotlivých odborných vzdelávacích modulov," zdôraznila. Dodala, že pre ďalšie odborné vzdelávanie treba zohľadňovať požiadavky zamestnávateľov z dôvodu udržania a zvyšovania zamestnanosti.
Podčiarkla, že je nevyhnutné vytvoriť priestor na diskusiu medzi odbornými školami, zamestnávateľmi, vzdelávacími inštitúciami a úradmi práce. Posilňovanie vzdelávania, vrátane celoživotného vzdelávania, je hlavným nástrojom na vybavenie súčasnej a budúcej pracovnej sily nevyhnutnými zručnosťami, a teda je aj nástrojom pre podporu ekonomického rastu, ako aj rozširovanie možností ďalšieho uplatnenia.
"Pri riešení tejto situácie považujeme za nevyhnutné získať v prvom rade informácie z medzinárodného prostredia, oboznámiť sa s dobrými skúsenosťami členských krajín EÚ a podporiť ich využitie v každodennej praxi," povedala. Upozornila na to, že prieskum trhu práce v medzinárodnom meradle bude informačnou základňou pre workshopy a konferencie na národnej aj medzinárodnej úrovni. "Našimi partnermi z trhu práce budú hlavne podnikateľské sektory, vzdelávacie inštitúcie, základné, stredné a vysoké školy a vzdelávacie inštitúcie," vysvetlila. Pripomenula, že medzinárodná spolupráca ponúka možnosť vytvoriť priestor na rozvoj inovačných postupov v oblasti odborného vzdelávania, získavať kvalifikované pracovné sily, zosúladiť ponuku pracovných síl, ktorá prevyšuje dopyt, a tak zlepšiť samotnú situáciu na trhu práce.