V centre Trnavy je po zavedení zmien v parkovaní viac voľných miest. Mnohí vodiči sa presunuli do priľahlých ulíc. Podľa radnice to nie je až tak kritické. Ak by hrozil kolaps, uvažuje sa aj o znížení poplatku v zóne B.
TRNAVA. Nové hodinové spoplatnenie parkovania zdynamizovalo dopravu v centre mesta. Potvrdila to radnica i viacerí domáci, ktorí tam trvalo žijú.
Na Štefánikovej či Pekárskej pohodlne zaparkujete. Problémová už nebýva ani Paulínska. Dušan z Pekárskej nám potvrdil, že pred jeho domom sa po zavedení zmien autá striedajú častejšie. „Určite to závisí od hodiny, ale viac menej tu býva vždy nejaký voľný „flek“. Predtým tu bolo vždy plno, všetci tu stáli celý deň,“ dodáva.
Pekárska ulica, našli sme tam viacero voľných miest.
Aj na Štefánikovej už v pohode zaparkujete.
Radnica situáciu pravidelne monitoruje. „Vstupom do platnosti nového nariadenia sa znížil počet vozidiel dlhodobo parkujúcich v centrálnej mestskej zóne za bývalú tarifu 1 euro na deň, čím sa zvýšila obmena vozidiel na jednotlivých parkovacích miestach krátkodobo parkujúcimi vodičmi,“ potvrdil Marián Novák z odboru dopravy MsÚ Trnava. Záchytné parkoviská, kde sa platí 20 centov na hodinu, sú takmer poloprázdne.
Kam autá zmizli z centra mesta
Spoplatnenie záchytných parkovísk kritizovali ľudia žijúci v okolí centra. Obávali sa, že statickú dopravu vytlačí práve pod ich okná, čo sa aj sčasti naplnilo. Viac áut pred činžiakmi zaregistrovali ľudia zo Študentskej, Hospodárskej, po spoplatnení parkoviska pred poliklinikou aj z Hlbokej.
Študenstká ulica.
Milan zo Študentskej ulice si nemyslí, že po zavedení zmien sa zvýšil počet parkujúcich áut pred jeho domom. „Ulica je blízko centra, tu bolo vždy plno.“
Podľa nemenovaného inštruktora autoškoly, problém Študentskej je niekde inde. „Na ulici sú dve stredné školy. V dnešnej dobe chodí oveľa viac stredoškolákov autom než voľakedy. Dovolím si tvrdiť, že takmer 90 percent áut stojacich počas dňa na Študentskej sú práve títo žiaci.“ Vzhľadom na pozdĺžne státie však v tom nevidí problém. „Vždy je voľný jeden jazdný pruh, doprava tam ide plynule,“ konštatuje.
Pred poliklinikou. Tam, kde sa platí.
Za poliklinikou na Tehelnej. Tam, kde sa neplatí.
Preplnených ulíc pri centre je viac
Problematická je aj Kollárova ulica. Podľa náčelníka mestskej polície Igora Kelešiho sa po zavedení zmien sa väčšina vodičov úmyselne tlačí medzi obytné domy. Ide najmä o tých, čo dochádzajú za prácou vlakom a nezaparkujú pred stanicou. Ťažkosti evidujú aj na Hospodárskej, kde neboli ľudia doteraz zvyknutí za parkovanie platiť.
Novák tvrdí, že časť vozidiel z centra sa presunula na záchytné parkoviská v zóne B, časť do priľahlých ulíc a na sídliská a časť vodičov prestala osobné vozidlá používať. „Vlastnými kontrolami ako i oznámeniami od občanov sme zistili, že časť vodičov nemajúcich záujem o spoplatnené parkovanie sa presunula do priľahlých ulíc, avšak i napriek tomu zostáva v tomto čase dostatok parkovacích miest pre vnútrosídliskovú dopravu,“ dodáva.
Situácia nie je podľa jeho slov kritická, budú ju aj naďalej sledovať a prípadné podnety operatívne riešiť. Ak by sa stala situácia neúnosnou, riešenie vidí v rezidentských kartách, no nevylučuje ani prípadné zníženie poplatku na záchytných parkoviskách v zóne B.
Nové zmeny v eurách, peniaze idú do rozpočtu
Zatiaľ čo v októbri, počas prvého mesiaca fungovania nových automatov zaznamenali finančný prepad takmer o 16 tisíc eur, ďalší mesiac už boli tržby približne o 6 tisíc eur vyššie ako v novembri 2011. „Rastúci trend má aj využívanie úhrad za parkovanie prostredníctvom sms správy, kde za prvý mesiac bola tržba 2272,20 eur, druhý to už bolo o sedemsto eur viac,“ spresňuje Novák.
Vybraté peniaze putujú do mestského rozpočtu. Podľa Nováka doprava každý rok z neho čerpá oveľa viac než sama „prinesie“.
PARKOVANIE V TRNAVE
Mesto od 1. októbra minulého roku spoplatnila parkovanie nielen v centre, ale aj na niektorých parkoviskách mimo centra. Odvtedy je v spoplatnených častiach viditeľne viac voľných miest na parkovanie. Parkovisko pri poliklinike spoplatnili až koncom minulého roka, pretože radnica čakala na dodávku závorového systému. Mestské komunikácie sú rozdelené do troch zón. K pôvodným 35 parkovacím automatom, ktoré sa softvérovo upravili, pribudlo 14 nových, nové dopravné značenie a samostatný závorový systém na Starohájskej ulici. Vodič po zakúpení parkovacieho lístka v zóne A a zóne B získava 10 minút navyše, v ktorých je započítaný presun od auta k automatu. Za parkovanie vodiči platia iba počas pracovných dní od 8.00 do 18. 00 hodiny. V sobotu, nedeľu a cez štátne sviatky je parkovanie zadarmo. Parkovací lístok si je možné zakúpiť aj formou SMS správy.