Zistenie prítomnosti alkoholu nad jedno promile pri šoférovaní môže okrem jednoročného väzenia aj poriadne nabúrať váš finančný rozpočet. Len za pokutu môžete na mieste zaplatiť až tisíc eur.
TRNAVA. Už viac rok platí novela zákona o cestnej premávke, podľa ktorej sa viac ako jedno promile za volantom stalo trestným činom. Za jazdu pod vplyvom alkoholu poslali súdy v Trnavskom kraji do basy už 20 ľudí, na celom Slovensku až 128.
Podmienečne odsúdili viac ako 250 osôb
„Z policajných štatistík vyplýva, že vodiči sú nepoučiteľní. Od účinnosti tohto zákona až doteraz policajti prichytili v Trnavskom kraji 650 vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile,“ informoval Michal Hanus, krajský policajný hovorca.
Najmenej ich bolo v okrese Skalica (45 prípadov), najviac v okrese Trnava, pod ktorý spadajú aj okresy Hlohovec a Piešťany (dohromady 289 prípadov). Podmienečne už v Trnavskom kraji odsúdili 256 osôb. Okrem pobytu za mrežami, môže zistenie alkoholu aj poriadne zaťažiť finančný rozpočet. „Bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu, teda pri akomkoľvek množstve promile, policajt vždy rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od týchto látok,“ vysvetľuje Hanus.
Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. „V takom prípade sa preskúma zdravotný stav a vodičovi hrozí odobratie vodičského oprávnenia,“ dodáva Hanus. Ak zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Nakoniec musí osoba úspešne absolvovať preskúšanie z odbornej spôsobilosti.
„Preskúmanie zdravotnej spôsobilosti či poradenstvo u psychológa a v konečnom dôsledku i uložený peňažný trest súdom alebo správnym orgánom značne zasiahne do rodinného rozpočtu vodičov. Nehovoriac o tých, ktorí sa živia práve šoférovaním. Pri uloženom zákaze viesť vozidlo môžu prísť o celú výplatu a dokonca aj o zamestnanie,“ konštatuje Hanus.
Alkohol za volantom v eurách
Vodičský preukaz sa šoférovi vráti až po uplynutí uloženého zákazu činnosti a splnení všetkých uložených povinností. Treba však počítať s tým, že cesta k vráteniu vodičského preukazu nie je zadarmo. Za jazdu pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo je možné uložiť pokutu od 200 do 1.000 eur a zákaz činnosti do päť rokov. V prípade jazdy nad 1 promile ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie.
Psychiatrické vyšetrenie vo vzťahu k závislosti od alkoholu vyjde vodiča približne od 30 eur, odborné poradenstvo u psychológa stojí oveľa viac, suma sa môže vyšplhať na 200 eur. Preskúšanie odbornej spôsobilosti pred vrátením vodičského preukazu podlieha správnemu poplatku vo výške 16,50 eura.