DUNAJSKÁ STREDA. Tvorivé dielne Žitnoostrovského osvetového strediska (ŽOS) v Dunajskej Strede čakajú v období adventu svojich návštevníkov s voňavými medovníčkami a vianočnými oblátkami. Informovala o tom riaditeľka strediska Jana Svetlovská.
"Prví prijali pozvanie naši starkí z Klubu dôchodcov. Napriek veku niektorí len teraz prvýkrát piekli vianočnú oblátku. Ako viacerí z nich konštatovali, je to zážitok na celý život," povedala Svetlovská. Hneď za staršími nasledovali mladí, študenti Strednej odbornej školy rozvoja vidieka v Dunajskej Strede. V Kreativ klube Gallery Nova zdobili stovky medovníkov, ktoré stredisko venovalo návštevníkom adventného koncertu.
Ako riaditeľka uviedla, prišli aj žiaci Základnej školy na Jilemnického ulici so svojou učiteľkou. "V spomínanej klubovni na nich čakal nevšedný a pestrý program. Deti sa rozdelili do skupín. Kým jedni sa venovali tvorivým aktivitám, medovníkom, pečeniu krehkých oblátok či výrobe vianočných darčekov s metodickou pomocou pracovníčok ŽOS Ingrid Molnárovej a Gabiky Borosovej, ostatní sa oddávali umeniu koncertu hudobníka Janka Činčuru a Magdalény Ševčíkovej," ozrejmila.
Dodala, že hudba na flaute v sprievode gitary, koledy a krásne skladby starých majstrov deti zaujala a hlboko oslovila. "Bol tu aj priestor na zmysluplné slová. Rozprávanie o skutočných hodnotách o náplni adventu a jeho posolstve súčasnému človeku. Jednotlivé skupiny sa obmieňali, a tak nik nezostal ukrátený," zdôraznila.
V poradí ôsmy koncert Svetielko nádeje je pokračovaním založenej tradície. Už neodmysliteľnou je aj "živá pozvánka" v podobe vianočne ozdobených lampášikov, ktoré v adventnom období osvetľujú prístupový chodník z ulice do evanjelického kostola v okresnom meste a celé schodište.
V programe vystúpili domáce spevácke zbory Vox Camerata, Spevácky zbor sv. Juraja a Spevácke kvarteto Základnej umeleckej školy Dunajská Streda. Bonbónikom programu bolo vystúpenie hudobnej pedagogičky ZUŠ Zuzany Ráczovej s hrou na organe. "V ponuke odzneli nesmierne pôsobivé piesne v slovenskom, maďarskom, latinskom i anglickom jazyku," podčiarkla Svetlovská.
"Už dlhé roky pravidelne pripravujeme v tomto období aj prezentačný Stánok dobrej nádeje, ktorý je určený pre klientov domov sociálnej starostlivosti a Spojenej školy v Okoči," ozrejmila riaditeľka ŽOS. Na pulte sú vystavené ich ručné práce aj malé umelecké diela. Za pultom sa po celý deň pod dohľadom svojich pedagógov osvedčujú aj samotní tvorcovia, ľudia so zdravotným a mentálnym postihnutím. "Je to pre nich nie každodenná možnosť dokázať svoju šikovnosť, komunikovať s ľuďmi na verejnosti."
Tento rok sa za pultom sa striedajú zástupcovia z Okoča, Horného Baru, Medveďova či Jahodnej, dodala Svetlovská.