PIEŠŤANY. Firmy, s ktorými SCHD spolupracuje, potrebujú v tomto období zabaliť, roztriediť i ozdobiť viac svojich produktov ako inokedy. A tak namiesto kmeňových 23 zamestnancov tam teraz rôzne činnosti vykonávajú štyri desiatky ľudí.
Kolektív je zmesou telesne i mentálne postihnutých, ktorí nemali šťastie nájsť si zamestnanie v bežných firmách. V SCHD vykonávajú činnosti, ktoré im ich postihnutie umožňuje.
"Máme tu rôznych pracovníkov, ženy, mužov, mladších, starších, z Piešťan a jeho bližšieho i vzdialenejšieho okolia. Majú psychické choroby, epilepsiu, celiakiu, sú po mozgovej príhode, trpia cukrovkou, sklerózou multiplex a máme aj kolegu s Downovým syndrómom," povedal vedúci dielne a hlavný manažér projektu Richard Kopún.
Mnohí z nich sú veľmi šikovní a v SCHD mohli uplatniť svoje nadanie. Dielňa začala naplno pracovať v roku 2010 a za dva roky činnosti sa jej portfólio rozrástlo na úctyhodnú šírku ponuky služieb.
S viacerými spoločnosťami spolupracuje pri triedení a balení výrobkov, a to od cukroviniek po malé súčiastky, robí potlače na darčeky, textil, keramiku, reklamné predmety, pečú sladké pečivo i torty, skladajú škatule, navíjajú laná, vytvárajú vianočné pozdravy, pletú košíky. Majú knihársku, krajčírsku i grafickú dielňu.
O spoluprácu s nimi majú záujem firmy od Martina po Bratislavu. "Snažíme sa byť všestranní. Zadávajú nám úlohy, kvôli ktorým sa im napríklad neoplatí pre krátkodobosť nakupovať technológie," povedal Kopún. Pre klientov je podľa neho výhodou i skutočnosť, že ľudia zo SCHD zákazky urobia ešte lacnejšie, ako najlacnejší zamestnanec firmy. "To vďaka tomu, že máme štátne dotácie," doplnil Kopún, ktorý má sám telesný hendikep.
"U nás sú dve skupiny pracovníkov. Tí, čo si potrebujú k invalidnému dôchodku v prvom rade privyrobiť. A potom takí, čo majú potrebu hlavne odísť z domu medzi ľudí a zárobok je na druhom mieste," dodal vedúci dielne. Veľmi ho teší napríklad skutočnosť, že v SCHD teraz pracujú traja mladí grafici.
"Je to radosť zamestnať šikovného človeka. Sú z Brezovej pod Bradlom, Nového Mesta nad Váhom a Myjavy, doma boli bez šance nájsť si prácu. Keď som videl, čo vedia, pochopil som, že som objavil poklad," dodal Kopún, ktorý pred Vianocami bojuje s pokušením - do firmy, ktorá odmietla ich telesne postihnutého grafika, poslať ním vytvorený krásny vianočný pozdrav. "S poďakovaním, že vďaka ich neústretovosti môže teraz pôsobiť u nás, v SCHD," dodal Kopún.