HLOHOVEC. Oblastná organizácia Konfederácie politických väzňov Slovenska prostredníctvom svojho predsedu Ladislava Mikuša sa týmto spôsobom pričinila, aby nasledujúce generácie nezabudli na tých, ktorí v rokoch 19481989 nestratili odvahu mať vlastné presvedčenie a stáli si za ním.
Na tabuli je 21 mien obetí komunistického režimu z obce, z ktorých viacerí doplatili na svoj nesúhlas s násilnou kolektivizáciou. A okrem nich sú tam vyryté aj mená rehoľníkov - saleziána Jozefa Paulíka, odsúdeného za pokus o útek cez hranice, jezuitov Rudolfa Mikuša, Vladimíra Klieštinca a Benedikta Jakaboviča. A ďalších obyčajných roľníkov či robotníkov, odsúdených a zatvorených do väzníc. "Zo zhruba tristo obyvateľov obce je to vysoké percento. Na nich i ich rodinách sa bývalý režim tragicky podpísal," povedal Mikuš pre TASR. Často podľa jeho slov stačilo na previnenie a žalárovanie, že hospodár urobil na vlastnom dvore zabíjačku. Mikuš pripustil, že v Ratkovciach sa pravdepodobne udávaním spoluobčanov živil niekto z domácich, ale ani po rokoch na nikoho neprišli a neusvedčili.
Z tých dvoch desiatok mien na tabuli je 11 Mikušovcov. "Timot bol môj otec, ktorého súdili v pravidelných intervaloch počas rokov 1951 až 1957 ako samostatne hospodáriaceho roľníka za neplnenie dodávok, vždy vyfasoval nejaký trest. Ale mal šťastie, postihla ho trikrát amnestia," povedal Mikuš. Na tabuli je aj meno jeho brata Mateja, tiet Márie či Veroniky. "Väzenie životy ľudí neblaho ovplyvnilo. Dvaja Ratkovčania po návrate prišli o rozum a obesili sa," dodal Mikuš.
Odhaleniu tabule predchádzala omša v kostole narodenia Panny Márie, ktorej hlavným celebrantom bol bývalý väzeň, kňaz Peter Rúčka. Akt odhalenia tabule spoluorganizovala farnosť v Červeníku.