TRNAVA. Na dvoch miestach v Trnave, v Hlohovci, Seredi, Piešťanoch i v Senici sa počas dvoch hodín púšťali nevidiaci figuranti do nebezpečnej úlohy – prejsť cez rušnú cestu a otestovať tak ohľaduplnosť vodičov.
Na pondelok 15. októbra totiž pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom policajného zboru dopravnovýchovnú akciu Deň bielej palice.
„Akcia sa konala vo všetkých krajoch už po štvrtý raz. Nevidiacim chodcom na priechodoch pre chodcov nedalo prednosť 29,08 percenta vodičov, čo je oproti vlaňajšku nárast o takmer šesť percent,“ informovala Simona Šípová, PR manažérka ÚNSS.
Najagresívnejší boli pritom vodiči v hlavnom meste, kde nevidiaceho odignorovala viac ako polovica zo všetkých prechádzajúcich áut. Naopak, najpriaznivejšie výsledky sú z Trenčianskeho kraja, kde nevidiacich cez priechod nepustilo len asi desať percent vodičov.
Nepriaznivý výsledok
Hneď po vodičoch v Bratislave sa ako najmenej ohľaduplní ukázali tí v Trnavskom kraji. Celkovo tu počas Dňa bielej palice spozorovali na priechodoch 853 áut, z ktorých zastavilo 560. Najhorší boli pritom vodiči priamo v Trnave na Spartakovskej ulici. „Z celkového počtu 200 áut tu prednosť nevidiacim chodcom dalo len 80. Stodvadsať vodičov nezastavilo,“ povedala Šípová.
Práve bezohľadnosť šoférov môže byť pritom zrakovo postihnutým ľuďom osudná. Tí sa spoliehajú najmä na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie.
„Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 kilometrov za hodinu. Dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov,“ doplnila Šípová.
Biela palica má 81 rokov
Nevidiaci chodci skrížili vodičom cestu v 46 mestách na 55 priechodoch pre chodcov. Chceli ich tým upozorniť na všetkých, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej o soby.
Biela palica sa ako symbol nevidiacich, ktorý sú účastníci cestnej premávky povinní rešpektovať, používa od roku 1931 na podnet Francúzky Guilly d Herbemontovej. Tá v Paríži sprevádzala nevidiacich a v snahe pomôcť im v orientácii sa inšpirovala palicou, ktorou policajti riadili premávku.
„Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť,“ povedal Branislav Mamojka, predseda ÚNSS.
Podľa jeho informácií zomrelo od začiatku tohto roka pri dopravných nehodách 45 chodcov, z toho desať na priechode pre chodcov. V minulom roku sa dopravné nehody stali osudnými 43 chodcom, z toho siedmim na priechode.