Organizátori cvičenia Havran 2012 boli spokojní. O nedostatkoch v zabezpečení atómovej elektrárne nehovorili.
ČERVENÍK. „Máme dečku, uterák a aj na jedenie sme si vzali,“ ukazovala dôchodkyňa Otília Húščavová z Červeníka pri Hlohovci starostlivo poukladané veci v ruksaku, ktoré si s kamarátkou zobrali.
Pani Otília a Magda boli dve z päťdesiatich ľudí, ktorých vo štvrtok evakuovali z Červeníka ako súčasť dvojdňového cvičenia, ktoré simulovalo haváriu v Atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Cvičenie Havran 2012 malo preskúšať záchranné zložky na celonárodnej úrovni.
„To máme ako taký výlet,“ neskrývali radosť dôchodkyne. „Sme zvedavé, čo to bude.“ Na cvičenie vraj išli dobrovoľne, lebo ich cez jednu známu pozval starosta.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Účastníci zájazdu
Autobus, do ktorého evakuovaní nastupovali, krúžil po obci a zbieral ďalších ľudí. Na bránu každého evakuovaného domu organizátori prilepili list papiera. Nie všetci si však z toho robili ťažkú hlavu.
Havran 2012
- cvičenie trvalo od stredy od 4.00, do štvrtka do 15.00,
- príčinou simulovanej havárie bolo zemetrasenie blízko elektrárne v Jaslovských Bohuniaciach,
- cvične evakuovali časť obyvateľov šiestich obcí,
- 6000 eur z nákladov zaplatí ministerstvo vnútra.
„Nedvíha, má vypnutý telefón,“ hovorila bezradne koordinátorka akcie, keď sa snažila dovolať jednej z evakuovaných. „Čo mám robiť?“ rozhodila rukami pri odpovedi na otázku, či ju nechá tak.
Evakuantov z Červeníka a žiakov z Trakovíc, ktorí mohli byť podľa scenára cvičenia zasiahnutí radiáciou z elektrárne, previezli na dekontamináciu do autoumyvárne v Sládkovičove.
Muži v sivých skafandroch a plynových maskách s dozimetrami najskôr prekontrolovali autobusy. Jeden z nich zasiahla radiácia a musel ísť na dekontamináciu. V umyvárni naň nastriekali aktívnu penu a umyli ho.
Komentátor cvičenia vysvetlil, že rádioaktívnu vodu odčerpá cisterna a zavezie ju na miesto, kde sa ukladá rádioaktívny odpad.
Na osobnú dekontamináciu ľudí previezli na neďaleké kúpalisko Vincov les. Po ich evidencii radiáciu kontrolovali dozimetrami. Niektorí museli ísť na očistu do spŕch. „Zamorené“ oblečenie dali do rádioaktívneho odpadu, namiesto neho dostali nové.
Ľudia, ktorí boli „čistí“ si zatiaľ krátili čas občerstvením v poľnom stane. Cvičenie tak nadobudlo trochu ležérny ráz. Šéf jeho etapy v Sládkovičove Kornel Lomboš to vysvetlil tým, že ide len o ukážky. Priznal, že v skutočnosti by bolo oveľa viac stresu.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Núdzové jedlo: guláš
Na ubytovanie previezli evakuantov z Červeníka do Horného Baru pri Dunajskej Strede.
Jeho starosta Štefan Bodó povedal, že prijať evakuantov mu nariadil obvodný úrad. Nevedel, či mu náklady na dedinčanov z opačného konca kraja niekto preplatí.
„Zatiaľ mám také informácie, že si tieto náklady hradí obec sama,“ hovoril krajský koordinátor cvičenia Jozef Hudák. „Je to prejav spolunáležitosti človeka s človekom.“
Ministerstvo vnútra na akciu vyčlenilo 6000 eur. Hudák povedal, že organizátori sú spokojní, prípadné nedostatky v systéme si vraj musia ešte zanalyzovať.
Po príchode do obce ľudí z Červeníka zapísali ako evakuovaných na obecnom úrade. Niektorým pri zdravotnej prehliadke zmerali aj tlak.
Po nej sa presunuli do kultúrneho domu, ktorý mal byť ich novým útočiskom. V ňom dostali núdzové jedlo hovädzí guláš a darčekovú taštičku od štátnej zdravotnej poisťovne.
Po cvičení za odmenu navštívili Vodné dielo Gabčíkovo.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ