BUČANY. Starý otec Štefana a Ľubomíra Vidličkovcov Viliam Halás môže v podstate za to, že Bučany sa dnes môžu pýšiť reprezentatívnou trojicou monografií, ktorá ľahko znesie porovnanie s prvoligovými kúskami svojho druhu.
Dedko viedol od malička svojich vnímavých vnukov k láske k prírode a vštepoval im záujem o históriu miesta, kde žijú. Jeho snaha padla na úrodnú pôdu. Bratia Vidličkovci sú dnes autormi troch kníh Bučany a Bučančania, Bučianska farnosť a farníci a Bučianska dychovka a hudobníci.
Po podkladoch pátrali aj rozhlasom
Knihu Bučany a Bučančania napísali k nedávnemu 750. výročiu prvej písomnej zmienky. "Obec mala záujem pripraviť niečo k výročiu a keďže sa vo všeobecnosti vie o záľube Štefana a Ľubomíra, tak ich bývalá starostka Cecília Krippelová oslovila," spomína Gertrúda Vidličková, švagriná autorov, ktorá pracuje na úrade obecnej samosprávy.
Dali dohromady 340 stranovú výpravnú publikáciu s bohatou obrazovou prílohou, do ktorej vložili všetky v danom čase dostupné podklady a spomienky na vývoj obce. Čerpali z vlastného archívu, hľadali v ďalších a neobišli ani bučianske domácnosti. "Vtedy sme vyhlasovali v obecnom rozhlase, aby ľudia poskytli staré fotografie alebo iné podklady," povedala Vidličková.
Autori sú za túto spoluprácu domácich vďační, čo nezabudli uviesť ani vo svojom príhovore v knihe, kde menujú niekoľko desiatok ústretových spoluobčanov. Po náklade 800 kusov sa v čase osláv výročia len tak zaprášilo, lebo každá domácnosť kupovala nielen pre seba, ale aj pre širokú rodinu. Takže muselo prísť k dotlači ďalších 500 kusov.
Dedko - studnica spomienok
Bratia Vidličkovci v úvode knihy priznávajú, že spísať dejiny Bučian bolo ich dávnym snom. Spomínajú, ako im dedko Viliam, murár, rozprával mnohé zážitky z detstva a o tom, ako Bučany kedysi vyzerali.
"Mal obdivuhodnú pamäť nielen na to, čo zažil on, ale aj na spomienky jeho rodičov a starých rodičov. S ním sme spoznali všetky zákutia chotára, preskúmali pivnice pod kaštieľom, pálenicu, zvony na veži aj mašinhauz," píšu v spomienke sa zaujímavého človeka. Štefan ani Ľubomír Vidličkovci v Bučanoch už nebývajú, život ich oboch odvial do hlavného mesta. O to cennejšie je ich zanietenie históriou malej obce.
Po prvej knihe vyšla rovnako reprezentatívna publikácia o farnosti Bučany-Trakovice, ku ktorej ich inšpirovalo 700. výročie prvej sakrálnej stavby a 600. výročie kostola sv. Margity Antiochijskej v Bučanoch. Má 350 strán a desiatky dobových i autentických fotografií. A teraz čerstvo vydala obec knihu bratov Vidličkovcov k jubileu miestnej dychovky.