TRNAVA. Počas jesene častejšie dochádza ku kolíziám vodičov motorových vozidiel s nemotorovými účastníkmi cestnej premávky. Vidieť a byť videný je najmä v tomto ročnom období obzvlásť dôležité nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov.
„Je to každoročne opakujúci sa trend, že počas jesenných mesiacov je zvýšený nápad dopravných nehôd s účasťou chodcov z dôvodu zníženia viditeľnosti a bohužiaľ aj častým výskytom chodca na cestnej komunikácii pod vplyvom alkoholických nápojov,“ hovorí na úvod Michal Hanus, krajský hovorca polície. Reflexné prvky na oblečení chodcov by preto mali byť v ich vlastnom záujme. Povinnosť ich nosiť majú zo zákona iba cyklisti. Častokrát to však ignorujú.
„Evidujeme viacero prípadov, že cyklisti jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov, taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je jazda ani v skupinkách vedľa seba, alebo aj jazda pod vplyvom alkoholických nápojov,“ dodáva Hanus.
Medzi ďalšie nástrahy jesene pre vodičov patrí aj lesná či poľná zver. „Od vodičov sa v tomto období vyžaduje väčšia predvídateľnosť, nakoľko zver sa pri cestách spravidla objavuje v ranných hodinách a v dôsledku skracujúcich sa dní čoraz častejšie v poobedňajších hodinách v čase dopravných špičiek,“ vysvetľuje Hanus.
Ak sa už zviera na cestu dostane, polícia neodporúča vodičom, aby sa pokúšali zvieratám vyhnúť vo vysokých rýchlostiach. „Následky šmyku môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici,“ pokračuje. Potenciálne nebezpečenstvo predstavujú aj poľnohospodárske práce. Počas nich treba rátať so znečistenou vozovkou od blata, pozor si treba dávať aj na opadané lístie a nebezpečenstvo šmyku.
Autor: PB