TRNAVA. Globálne cyklické krízy predstavujú pre prax i výskumné a vzdelávacie inštitúcie veľkú výzvu. Je potreba zastaviť pokles výroby a s ním súvisiaci prudký nárast nezamestnanosti a znižovania životnej úrovne, zároveň sa musia hľadať inovatívne riešenia zabezpečujúce trvalo udržateľný rozvoj.
Neoddeliteľnosť týchto oblastí je výzvou, ktorú pred spoločnosť kladie globálna kríza a hľadanie východísk z nej. Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave, Ústav priemyselného inžinierstva, manažmentu a kvality v spolupráci s občianskym združením VIVAEDUCA a Slovenskou ergonomickou spoločnosťou organizujú v dňoch 11. a 12. októbra 2012 už 20. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie CO-MAT-TECH 2012 pod názvom „Globálne krízy - príležitosti a hrozby“. Záštitu nad konferenciou prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušan Čaplovič.
Cieľom konferencie je prispieť prostredníctvom odborníkov z oblastí priemyselného inžinierstva, manažmentu, kvality a ekonomiky formou prednášok, prezentácií a diskusie o súčasnom stave globálnej krízy, k ďalšiemu ekonomickému a sociálnemu rozvoju.
Dôležitou súčasťou je zamerať sa na dotvorenie koncepcie vedy, výskumu a vzdelávania v danej oblasti, zachovanie rodovej rovnosti, technických a ekonomických možností získavania ergonomických zdrojov a ich využívania.
Konferencia je určená manažérom a pracovníkom firiem, vedecko-výskumným pracovníkom, pedagógom a študentom vysokých škôl, pracovníkom štátnej a verejnej správy a v neposlednom rade širokej vedecko-odbornej a laickej verejnosti.
Počas dvoch dní konferencie budú renomovaní prednášatelia, odborníci z praxe i z akademickej pôdy zo Slovenskej republiky i zo zahraničia, prezentovať účastníkom aktuálne poznatky súvisiace s problematikou manažérskych výziev, ako aj návrhy možných riešení identifikovaných problémov v rámci hlavných tém: Globálne manažérske výzvy, ako spoločensky zodpovedné podnikanie; Veda, výskum a vzdelávanie; Rodová rovnosť vo výskume a vo vrcholovom manažmente priemyselných podnikov; Ergonómia; Prezentovanie víťazov 2. ročníka súťaže doktorandov "Inovácie v automobilovom priemysle".
Nemenej významné budú neformálne stretnutia a sprievodné akcie, na ktorých možno získať kontakty v záujme rozvoja ďalšej spolupráce vo vybraných témach a kooperácie s podnikateľským prostredím a praxou. Všetky informácie o konferencii nájdete na webových stránkach konferencie fakulty.
V dňoch 3. – 5. septembra 2012 organizovala Slovenská technická univerzita v Bratislave podujatie s názvom Letná univerzita stredoškolákov, na ktorého príprave sa podieľala i Materiálovotechnologická fakulta so sídlom v Trnave.
Päťdesiat študentov 3. ročníkov gymnázií z celého Slovenska navštívilo sedem fakúlt STU, vrátane MTF, ktorú si potencionálni záujemcovia o štúdium prišli prezrieť v utorok. V priestoroch fakulty na Bottovej ulici bolo účastníkom prezentované štúdium na fakulte, zástupcovia jednotlivých ústavov im tiež predstavili činnosť na svojom pracovisku, či už formou prezentácie, hry alebo pútavými ukážkami pomocou špecializovaných prístrojov.