Obci sa podarilo splniť východiskové predpoklady projektu.
TRNAVA. V Zelenči aj naďalej platí zákaz používania pitnej vody z niektorých studní. Na základe odberov, ktoré uskutočnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa zistilo, že v štyroch z ôsmich studní je voda kontaminovaná chlórovanými uhľovodíkmi. Jedna z nich je v areáli základnej školy. Od začiatku školského roka preto všetkých školákov a škôlkarov znova zásobujú vodou z cisterny.
http://trnava.sme.sk/c/6389335/starostu-zelenca-obvinuju-zo-zastrasovania.html.
Problémov pri výstavbe bolo viacero
Počas výstavby sa vyskytlo viacero komplikácií. V obci s približne 2500 obyvateľmi položili viac ako pätnásť kilometrov potrubia. „Samozrejme, že problémy sa vyskytli a nebolo ich málo. Najväčšie súviseli najmä s nutnosťou premiestnenia trasy vodovodu oproti projektu. Dôvody boli rôzne, či už vlastnícke vzťahy, uloženie iných inžinierskych sietí a podobne. Museli sme to riešiť veľmi rýchlo, nakoľko v prípade nedodržania termínu ukončenia stavby do konca júna 2012 hrozili sankcie súvisiace s dotáciou zo strany EÚ,“ hovorí na úvod Ivan Ranuša, starosta Zelenča.
Všetky zmeny stihli načas, bez akýchkoľvek nákladov v neprospech obce. „Rozpočet diela však nepočítal s parkovými úpravami zelených pásov. S touto skutočnosťou sa budeme musieť vyporiadať sami,“ dodáva.
Kolaudujú a odstraňujú chyby
V týchto dňoch sa už dielo kolauduje. „Pokiaľ sa nevyskytnú nejaké problémy pri kolaudácii, predpoklad spustenia vodovodu je druhý septembrový týždeň. Čo sa týka samotných prác, dodávateľ ešte odstraňuje chyby, ktoré súvisia najmä so zemnými prácami,“ vysvetľuje Ranuša. Bez právoplatných kolaudačných rozhodnutí nemôžu vodovod spustiť.
Nedostatky, ktoré sa po čase ukážu, bude starosta reklamovať. „Nakoľko počas výstavby prakticky vôbec nepršalo a zrážky boli slabé i v zimnom období, nedostatočné zhutnenie zásypov sa prejavuje postupne až teraz. Výsledkom je prevalené podložie, čo sa samozrejme odráža na estetickom vzhľade obce,“ pokračuje Ranuša. Záručná doba diela je päť rokov.
Predpoklad splnili
Východiskovým predpokladom projektu hradeného z eurofondov bolo, že minimálne polovica obce sa na nový vodovod napojí. O pripojenie nakoniec prejavilo záujem 481 subjektov. „Východiskový predpoklad, že v prvom roku po spustení do prevádzky bude vodou zásobovaných asi 1200 obyvateľov, bude celkom určite splnený. Výhodou bolo, že realizácia prípojok a montáž vodomeru bola vykonaná v rámci výstavby pre občana zadarmo. Túto skutočnosť celkom logicky obyvatelia využili,“ dodáva Ranuša.
Montáž vodomeru a uzavretie zmluvy o dodávke vody však neznamená, že všetci sú pripravení vodu aj okamžite začať odoberať. Ľudia zo Zelenča sa môžu na nový vodovod napojiť kedykoľvek, stačí si podať žiadosť. Vodomer dostanú zadarmo, ale náklady spojené s montážou už bude znášať žiadateľ.
Výstavba vodovodu v obci Zeleneč stála približne 4, 2 milióna eur. Z tejto sumy hradí 85 percent EÚ, 10 percent SR a päť percent obec Zeleneč.