TRNAVA. V oboch stíchli učebne a na školách zostali iba zástupcovia štrajkových výborov. Protest podporili podľa zástupcu riaditeľky gymnázia Františka Kosmála jednohlasne, pretože problém sa rovnako ako štátnych škôl týka aj ich.
"Bojujeme s rovnakými prekážkami, podmienky na prácu nie sú na cirkevnej škole odlišné, preto sme sa rozhodli zapojiť," povedal Kosmál pre TASR. Pedagógovia i ostatní zamestnanci školy zostali dnes doma.
Na Strednej odbornej škole v Rakoviciach pri Piešťanoch dnes prebieha riadne vyučovanie. Škola je jednou z deviatich v kraji, ktoré dnes neštrajkujú. Pedagogičke Kataríne Minárikovej, ktorá je členkou školských odborov, je to ľúto. "Hlasovali sme a tých, čo sa chceli zapojiť, prehlasovali naši prevádzkoví pracovníci," povedala pre TASR. Učiteľom nezostalo nič iné, ako túto skutočnosť rešpektovať.
Podporné stanovisko štrajku učiteľov putovalo zo Strednej zdravotníckej školy v Trnave na odborový zväz, škola sa však do štrajku nezapojila. "Rozhodla o tom náhoda. Už dlhšie sme sa pripravovali v tento deň zúčastniť sa na veľtrhu so zdravotníckou tematikou v Bratislave. Táto akcia je pre našich študentov dôležitá, išla tam celá škola. Riešili sme otázku, či odvolať alebo neodvolať jedenásť objednaných autobusov, nakoniec sa pedagogická rada dohodla na podpore štrajku a účasti veľtrhu," povedala riaditeľka školy Valburga Lobotková.
Podľa informácií z Úradu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom stredných škôl v regióne, z 52 stredných, 1 jazykovej školy a 5 školských zariadení sa do štrajku zapojilo 43, čo je približne 83 %. Žiaci dostali riaditeľské voľno. Údaj nezahŕňa školy iných zriaďovateľov.