TRNAVA. Hoci Trnavský samosprávny kraj (TTSK) investoval v uplynulých štyroch rokoch do opravy svojich ciest 2.a 3. triedy 52,348 miliónov eur a kvôli tomu sa zadlžil, nepovažuje stav komunikácií a mostov v mnohých prípadoch za vyhovujúci.
Rekonštrukciou prešlo od roku 2008 spolu 485,827 kilometrov, čo z celkovej dĺžky 1593 kilometrov predstavuje 30,5 percent. Podľa predsedu TTSK Tibora Mikuša sa taký objem ani percentuálne vyjadrenie z celkového počtu nepodarilo opraviť žiadnemu inému kraju na Slovensku. Zostali však úseky a mosty, ktoré si opravu pre svoj zlý stav vyžadujú. No požiadavky a potreba vysoko prevyšujú terajšie možnosti krajskej samosprávy a ako na dnešnom zasadnutí krajského zastupiteľstva pri prerokúvaní problematiky dodal Mikuš, pri súčasnej perspektíve vývoja je to skôr úloha na nasledujúce dve až tri volebné obdobia. Odkázal tým na prípravu budúcoročného rozpočtu SR i TTSK, podľa ktorých bude mať región ešte menej prostriedkov ako doteraz. "Keď sme so zástupcami regionálneho Združenia miest a obcí Slovenska rozhodovali o prioritách, dohodli sme sa, že uprednostníme cestné telesá pred mostnými," informoval podpredseda TTSK Zdenko Čambal.
V správe TTSK je v súčasnosti 388 mostných telies, z nich šesť- v Šoporni, Trebaticiach, Dubovanoch, Petrovej Vsi, Borovciach a Piešťanoch je v najhoršom technickom stave. Piešťanský Krajinský most si sám vyžaduje náklady 1,9 miliónov eur, čo kraj nedokáže financovať z vlastných prostriedkov. Akútne opravy ciest si vyžadujú ďalších 27 miliónov eur, celkové požiadavky na rekonštrukciu sú 178,6 milióna eur. V rámci schváleného rozpočtu TTSK na rok 2012 má zatiaľ finančné krytie vybudovanie okružnej križovatky Ružindolská - Suchovská Moyzesova v Trnave, úprava križovatky v obci Čierny Brod a oprava cesty Čierny Brod - Mostová. Do Registra investícií TTSK na rok 2012 boli tiež zaradené opravy ciest v obci Smolenice, úsek Trnava Zeleneč, v Kútoch a v Senici, na tie zatiaľ peniaze nie sú.