LEOPOLDOV. Archijerejskou svätou liturgiou vo Farskom kostole sv. Ignáca v Leopoldove sa dnes začala pietna spomienka na ľudí, ktorých nespravodlivo a protiprávne väznil komunistický režim. Liturgia sa uskutočnila vo sviatok blaženého hieromučeníka Metoda Dominika Trčku, ktorého relikvie sú uložené práve v tomto chráme.
Niekoľko desiatok ľudí položilo vence a kvety pri pamätnej tabuli v Ústave na výkon trestu odňatia slobody, uctilo si obete leopoldovskej vzbury z roku 1990 a navštívilo bývalý väzenský cintorín. Súčasťou podujatia boli aj spomienky politických väzňov, ktorí strávili za múrmi leopoldovskej väznice dlhé roky. "Dobroslav Pustaj tu prežil takmer 17 rokov.
Roľník Ján Šefčík zomrel mesiac pred vypršaním 12-ročného trestu a bol pochovaný na väzenskom cintoríne bez prítomnosti rodiny, bez mena, len s väzenským číslom," uviedol Peter Sandtner z Konfederácie politických väzňov Slovenska. Na stretnutí v Leopoldove sa každý rok stretávajú bývalí politickí väzni zo Slovenska i z Českej republiky. Mnohí z nich strávili za múrmi leopoldovskej väznice niekoľko rokov.
V rokoch 1948 až 1989 bolo vo všetkých väzniciach na území terajšej Slovenskej a Českej republiky uväznených vyše 450.000 politických väzňov. Na Slovensku bolo po roku 1989 rehabilitovaných približne 70.000 ľudí, z ktorých dnes žije necelých 3000. Leopoldovská väznica je najstaršou na Slovensku. Bývalá protiturecká pevnosť bola v 50. rokoch 20. storočia spolu s pracovnými tábormi pri uránových baniach najhorším väzenským zariadením v komunistickom Československu a často je označovaná ako likvidačné zariadenie.
S politickými väzňami zaobchádzali mimoriadne krutým spôsobom, bola im odopieraná lekárska starostlivosť a systematicky porušované ich najzákladnejšie ľudské práva. Mnoho z nich zomrelo v dôsledku krutého zaobchádzania.