TRNAVA. Trnava sa o jednu zo svojich ulíc delí so susednou dedinou Biely Kostol. Domy na jednej strane Rekreačnej ulice stoja v katastri Trnavy, na druhej strane v Bielom Kostole. Ľudia z jednej strany ulice platia teda dane a poplatky mestu, ľudia z druhej strany dedine.
O vývoz komunálneho odpadu pre obe strany ulice sa stará podľa starostu Jozefa Adámka Biely Kostol, rovnako je to aj s kosením verejných priestranstiev. Zbližovanie krajského mesta a jeho dediny predpovedal už dávnejšie, preto ho neprekvapuje. Biely Kostol zažíva podľa neho momentálne prudký rozvoj, dedina sa stala mimoriadne zaujímavá pre investorov. ,,Je tu na jednej strane dedinský pokoj, na druhej strane blízkosť mesta,“ vysvetľuje.
Obyvatelia Rekreačnej ulice rozdelenie na mešťanov a dedinčanov berú s úsmevom. Valéria Lančaričová tam má len záhradu, ktorá je v katastri mesta. ,,Keď tam idem mestským autobusom, musím si kúpiť lístok do susedného Bieleho Kostola, aj keď mesto vlastne neopustím,“ ponúka kuriozitu. Jej sestra na Rekreačnej ulici býva, všetky záležitosti, vrátane nákupov, vybavuje v meste.
Vybavenosť dediny nevyužíva, pretože v meste vybaví všetko. Do základných škôl v Trnave chodia aj všetky deti z dediny, podľa Adámka ich je okolo 170. Biely Kostol má len materskú školu, v tej je vyše 70 detí. Podľa starostu čaká predstaviteľov Trnavy a Bieleho Kostola rokovanie o menších úpravách hranice katastra. Podľa záujmu investorov to vyzerá tak, že mesto a dedinu bude spájať v budúcnosti viac ako len jedna ulica.
Obec Biely Kostol v roku 1974 stratila samostatnosť a bola pričlenená k Trnave. Po roku 1989 jej obyvatelia v referende rozhodli o jej osamostatnení. Terajšia výstavba v Trnave aj Bielom Kostole už obe územia prakticky spojila.