TRNAVA. Minuloročný festival pritiahol do Trnavy viac ako desaťtisíc návštevníkov. Aktuálny 11. ročník Trnavskej brány by nemal v návštevnosti ničím zaostávať. Organizátori očakávajú domácich, „cezpoľných“ i turistov zo zahraničia.
Na tohtoročný festival zavíta až osemsto účinkujúcich. Predstaví sa 22 folklórnych súborov a iných zoskupení, 45 ľudových výrobcov. Ďalej prídu sólisti speváci, inštrumentalisti a tanečníci.
Bohatý program
Väčšia časť programov sa bude odohrávať v historickom centre mesta na Trojičnom námestí, slávnostný krojovaný sprievod bude na Hlavnej ulici pred radnicou a predstavenie SĽUK-u bude v Mestskom amfiteátri.
Jeho Tanec medzi črepinami je ako jediný spoplatnený. Lístky stoja päť eur, zakúpite ich pod mestskou vežou alebo priamo pred predstavením v pokladni amfiteátra. Ostatné predstavenia na Trojičnom námestí sú zadarmo. Okrem vystúpení na Trojičnom námestí ožije aj pešia zóna.
„Slovenské piesne budú môcť ľudia počuť už od štvrtka, kedy sem na rebriniakoch s konskými záprahmi dorazí detský folklórny súbor Drienka so svojou ľudovou hudbou a spevákmi. Tu bude končiť živá pozvánka na festival, ktorá bude mať trasu od Kalvárie cez Kopánku , k Tescu, odtiaľ okolo Kauflandu cez Clementisovu, Spartakovskú k Bille a odtiaľ do centra mesta pred radnicu,“ hovorí o úvode festivalu. Cestou sa budú rozdávať pozvánky na festival.
Opäť príde SĽUK
Predstavenie SĽUK-u bolo vyvrcholením minuloročnej Trnavskej brány. Pozvali ich aj tento rok.
„Dôvod je veľmi jednoduchý. Na začiatku roka bola premiéra nielen filmu „Tanec medzi črepinami“, ale aj programu s tým istým názvom, v ktorom sa ako hlavný tanečník predstavil Marek Ťapák. Tak prečo by tento program nemohli vidieť i Trnavčania doma, vo vlastnom amfiteátri,“ pýta sa Anna Pekárová z referátu kultúry. Symbolické vstupné päť eur by nemalo nikoho zruinovať.
Terchová, Terchová...
Lákadlom by mal byť aj program Terchová, Terchová. „Každý rok pripravujeme vždy niečo nové a originálne. Tak sme sa rozhodli, že na Trnavskej bráne vždy predstavíme aj jeden región a jeho folklórne tradície a zvyky. Ako prvý sme si vybrali región Terchová,“ vysvetľuje Pekárová. Ten predstaví folklórny súbor Rozsutec zo Žiliny spolu s Terchovskou muzikou Sokolie zo Skalice. Ide o Terchovčanov žijúcich v Skalici.
Zážitok sľubuje aj vystúpenie Vojenského umeleckého súboru Ondráš z Brna s programom Dvanáctero. Ondráš sa na festivale predstaví už po druhýkrát. Ešte v roku 2006 sa tu s veľkým ohlasom uviedol s predstavením Čertovinky.
Brána má už svoje meno
Na medzinárodnom folklórnom festivale Trnavská brána sa doposiaľ vystriedali súbory z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Srbska, Fínska, Ukrajiny, Lotyšska či exotického Taiwanu. „Mesto Trnava nie je typické mesto s folklórnymi tradíciami, ale ako dôsledok migrácie obyvateľstva žije na území mesta veľa občanov, ktorým sú folklórne tradície veľmi blízke. Myslím si, že aj to je jeden z dôsledkov, že Trnavská brána si vybudovala svoje pevné miesto medzi podujatiami, ktoré mesto organizuje,“ dodala na záver Pekárová.