Diváci sa môžu tešiť na dokumenty od Pavla Barabáša, Zuzany Piussi či Mareka Šulíka a Jany Bučky.
DUNAJSKÁ STREDA. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Polák a ďalší predstavitelia politického, spoločenského a kultúrneho života položili včera vence v parku na Rybnom trhu v Dunajskej Strede pri celoslovenskom Pamätníku rómskeho holokaustu.
Uctili si tak pamiatku Rómov zavraždených hitlerovskými nacistami. Pietna spomienka sa konala pri príležitosti 68. výročia likvidácie rómskeho tábora v Osvienčime-Brzezinke. Slávnosť zorganizoval Inštitút pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej Strede spolu s Mestským úradom a mestom Dunajská Streda.
"Predstavitelia rómskych organizácií sa stretli so zástupcami krajskej, okresnej a mestskej samosprávy, zahraničnými diplomatmi i občanmi Dunajskej Stredy. Téma rómskeho holokaustu bola nielen na Slovensku dlhé roky tabuizovaná a skresľovaná a mnohé fakty o vyhladzovaní tejto menšiny nacistami a fašistami počas druhej svetovej vojny sú aj dnes majoritnému obyvateľstvu, ale, žiaľ, i mnohým Rómom, ešte stále neznáme," konštatoval riaditeľ romologického inštitútu Jozef Ravasz.
Podľa jeho slov je však veľmi dôležité poznať túto dlho ignorovanú temnú kapitolu európskej histórie, a to nielen z dôvodu nárastu extrémistických, rasistických a xenofóbnych prejavov predovšetkým u mladej generácie, ale aj z dôvodu zvyšovania národného povedomia Rómov.
"Pamätný deň rómskeho holokaustu treba pripomínať rovnako ako židovský holokaust," zdôraznil riaditeľ s tým, že rómsky holokaust bol dlho zabudnutý, nestretávali sme sa s ním ani v učebniciach dejepisu. "Na tieto čierne škvrny európskych dejín nemôžeme zabudnúť," pokračoval. Dodal, že pamätný deň holokaustu Rómov upozorňuje aj dnes, že medziľudské vzťahy sa musia vytvárať na základe solidarity, tolerancie a sociálnej inklúzie.
Mierumilovná verejnosť celého sveta si holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny pripomína v druhý augustový deň. Pamätný deň rómskeho holokaustu bol vyhlásený najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili v plynových komorách 2900 rómskych mužov, žien a detí. Povedal to vo svojom prejave hlavný organizátor podujatia Ravasz.
"Pamätník stojí preto v Dunajskej Strede, lebo Rómovia sa snažili nájsť na Slovensku vhodné miesta, kde by si mohli s úctou pripomínať existenciu rómskeho holokaustu, no našli len málo miest. Teší nás, že na budúci rok v neďalekých Topoľníkoch po dohode so starostom obce môžeme postaviť ďalší pamätník a pripomenúť tak vyvraždenie 60 Rómov v chotári dediny na konci druhej svetovej vojny.