Hromadný úhyn rýb v Trnávke zapríčinila silná koncentrácia čpavku vo vode. V Bohdanovciach rátali stovky uhynutých kusov.
TRNAVA. O uhynutých rybách v riečke Trnávka z júna sme informovali pred týždňom.
Na náš článok reagoval starosta Bohdanoviec nad Trnavou, Miroslav Sučák, ktorý už má v rukách výsledky kontroly Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS). Ryby zabil amoniak.
Uhynuté ryby zaregistrovali viackrát
Počas júna spozorovali obyvatelia Bohdanoviec, kadiaľ Trnávka preteká, plávať ryby hore bruchom dvakrát. Začiatkom a koncom mesiaca.
„Zatiaľ čo úhyn z 9.6. nebol až taký rozsiahly, 21.6. to už bolo hromadné,“ hovorí na úvod Sučák. Uhynuli všetky malé i veľké ryby. Pleskáče, belice, hrúzy i kapitálne jalce. „Tento stav sa podobal tomu spred piatich rokov,“ dodal. Vtedy inšpektori životného prostredia skonštatovali, že ryby skapali z tepla a nedostatku kyslíka vo vode.
Hromadný úhyn z 21.6. oznámil starosta inšpektorom s tým, že osobne na dvoch miestach odobral dve vzorky vody a vylovil niekoľko rýb na rozbor. Jeho výsledky starostu vôbec neprekvapili.
„Voda výrazne zapáchala od čpavku. Ale potvrdili to až inšpektori,“ ukazuje na výsledky kontroly od RVPS.
„Z výsledkov laboratórneho vyšetrenia vyplýva, že náhly úhyn rýb spôsobil amoniak vo vode Trnávky, ktorý sa tam dostal pravdepodobne na základe nesprávneho nakladania s hnojivami v blízkosti rieky Trnávka,“ píše sa v správe.
„Išlo o vysokú koncentráciu, nie o zvýšené množstvo. Inšpektor mi povedal, že pri takom rozsahu nemalo šancu nič prežiť,“ dodáva starosta, ktorý chce vec doriešiť do konca.
„Trnávka preteká cez veľkú časť Bohdanoviec, v minulosti to bola stoka, ale v dnešnej dobe je to prírodná oblasť. Ľudia si tam zvykli chodiť a relaxovať, je tam chodník, lavičky, záhradky. Nechceme o to prísť a vrátiť sa zasa niekoľko rokov dozadu,“ sťažuje sa starosta.
Prípad už rieši Inšpekcia životného prostredia
Záznam zaslal kompetentným úradom i polícii. Pátral po tom aj on sám spolu s niekoľkými rybármi z Bohdanoviec. Zistili, že úhyn začal v katastri obce Boleráz. Kto a aké firmy tam sídlia ďalej nezisťoval, to už majú vraj riešiť iné orgány.
„Dňa 18. júla nám bola doručená žiadosť, v ktorej obec Bohdanovce nad Trnavou žiada o prešetrenie nakladania s hnojivami vo firmách v katastri obce Boleráz,“ informoval mailom Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Inšpekcia vykoná v spoločnostiach, ktoré zaobchádzajú so škodlivými látkami - hnojivami v obci Boleráz, kontrolu, zameranú na dodržiavanie zákonných povinností na úseku ochrany vôd, pri zaobchádzaní so škodlivými látkami.
Starosta obec Boleráz, Pavol Mackovčín je na dovolenke. Nám sa podarilo zistiť, že jedinou firmou v Bolerázi, ktorá nakladá s hnojivami, je nemenovaná poľnohospodárska spoločnosť. O výsledkoch inšpekcie vás budeme informovať.
Výsledky kontroly z 9. júna
Vykonanou obhliadkou sa nezistilo nedovolené vypúšťanie odpadových vôd do toku, ani nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami.
V toku v dôsledku zrážok boli zvírené dnové sedimenty, čo mohlo byť zdrojom zvýšeného znečistenia amoniakom, prietok vody v toku je minimálny a voda v ňom dosahovala teplotu 22 stupňov Celzia.
Inšpekcia kontaktovala starostu obce Boleráz, ktorý vykonal obhliadku vodného toku od priehrady Boleráz až po obec Bohdanovce nad Trnavou.
Starosta obce Boleráz potvrdil zistenia pracovníka povodia. Taktiež uviedol, že situácia na toku nebola spôsobená nedovoleným vypúšťaním odpadových vôd, ani nedovoleným zaobchádzaním so škodlivými látkami, ale v dôsledku extrémne vysokých teplôt, ktoré pretrvávali už niekoľko dní.
Pretože počas riešenia tejto udalosti sa nezistilo nedovolené vypúšťanie odpadových vôd, ani nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami, SIŽP konštatovala, že nešlo o mimoriadne zhoršenie vôd.