TRNAVA. Horúčavy, ktoré skúšali Slovensko pred pár týždňami, dali zabrať nielen ľuďom ale aj domácim zvieratám. Polovicu leta máme ešte pred sebou, pripravili sme preto niekoľko rád ako sa o vaše domáce zvieratá postarať.
Na otázky odpovedal veterinárny lekár Andrej Hudáč.
Aké nástrahy čakajú na psov a iné domáce zvieratá počas letných mesiacov?
- Je to predovšetkým úpal, ktorý môže nastať cez horúce dni. V niektorých prípadoch môže skončiť až úhynom zvieraťa. Častým problémom sú hnačky a vracanie, keď psík zožerie niečo pokazené.
Ďalšou nástrahou leta sú takzvané osiny – ostré časti určitých rastlín, ktoré sa môžu dostať do zvukovodu alebo cez kožu do podkožia, najčastejšie v oblasti prstov, a spôsobujú akútny zápal a silnú bolesť. Z parazitov sú to najčastejšie kliešte a v južnejších krajinách srdcové červy.
Ako vytvoriť psíkovi komfort počas horúčav? Na čo by majitelia nemali zabúdať?
- Základom komfortu je dostatok pitnej vody a chladnejšie priestory, kde sa psík zdržiava. Majitelia by sa mali najmä vyvarovať transportu psíka vo vyhriatom aute, zvýšenej fyzickej aktivite a dlhšiemu pobytu na slnku.
Ako pripraviť psíka na cestu autom, napríklad na dovolenku?
- Pred cestou by mal byť samozrejme psík vyvenčený a mal by vypiť dostatočné množstvo vody. Kŕmenie tesne pred cestou môže v niektorých prípadoch vyvolať vracanie, preto sa doporučuje mierna hladovka. Ideálne je, ak sa počas cesty pustí klimatizácia, pričom pred vystúpenim z auta sa postupne teplota zvyšuje až sa klimatizácia vypne, aby nebol príliš veľký teplotný rozdiel s vonkajším prostredím.
V prípade, že nemôžeme na dovolenku psíka zobrať, je lepšie nechať ho rodine alebo využiť služby hotela pre zvieratá?
- Ak majú rodinní príslušníci alebo priatelia vzťah k zvieratám a aj určité skúsenosti, je to vhodné riešenie. Hotely pre psov majú zasa výhodu, že sa o vášho miláčika starajú profesionáli.
Je potrebné upraviť psíkovi počas leta režim venčenia či stravovania?
- Počas horúcich dní je ideálne psíka dobre vyvenčiť ráno ako aj večer, kedy nie sú príliš vysoké teploty.
Ak ide chovateľ venčiť psa počas najvyšších teplôt dňa, mal by psíka venčiť len v tieni a krátky čas. Pri dlhšej prechádzke by nemal zabudnúť na misku a vodu vo fľaši.
Čo sa týka kŕmenia,v prípade granúl netreba nič upravovať. Varenú stravu treba dobre skladovať v chladničke a psík by ju mal čím skôr po naložení do misky spotrebovať, aby sa nepokazila.
Na čo treba dávať pozor, ak berieme psíka k vode?
- Niektoré plemená psov milujú vodu a veľmi radi sa v nej kúpu. S kúpaním však môžu byť spojené zápaly ušnice a zvukovodu, kedy sa psíkovi dostane do uší voda, ktorá môže vytvoriť vhodné prostredie pre pomnoženie mikroorganizmov.
Psíka ucho svrbí, myká hlavou alebo si ho škriabe. Prevenciou je čistenie uší kvalitným dezinfekčným prostriedkom.