Vrbovčania si tento rok pripomínajú 15. výročie postavenia svojho kostola zasväteného sv. Gorazdovi, spolupracovníkovi sv. Cyrila a Metoda.
VRBOVÉ. V predvečer vrbovských svätogorazdovských hodov sa v rámci sv. omše v Kostole sv. Gorazda vo Vrbovom uskutočnila posviacka umeleckého reliéfu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Informoval o tom vedúci útvaru kultúry Mestského úradu vo Vrbovom Ľubomír Bosák.
Tohoročné hody sú teda zvýraznené aj veľkým jubileom príchodu cyrilo-metodskej misie.
"Dielo dal zhotoviť a vrbovskej farnosti daroval Anton Polák, rodák z Vrbového, ktorý žije v Belgicku. Rovnakú drevorezbu už predtým venoval pútnickému miestu Banneux v Belgicku, kde majú podobné zastúpenie rôzne národy a Slováci tam chýbali," uviedol Bosák s tým, že sme vďaka Antonovi Polákovi reprezentovaní aj slovenskou štátnou vlajkou.
Anton Polák darca plastiky Sedembolestnej umiestnenej v Banneux a vo Vrbovom - sa narodil v roku 1919 vo Vrbovom. Od roku 1941 žije vo Flámsku. Po druhej svetovej vojne, keď sa z donútenia stal emigrantom, sa všemožne zapájal do krajanského života a do pomoci rodákom vo vlasti. Jeho život bohatý na dobré skutky opisuje kniha Telom v kraji dávnych Belgov duchom pod Tatrami (2009).
Ako Bosák povedal, Banneux patrí medzi významné pútnické miesta Belgicka. Všetko sa začalo v roku 1933, keď sa Panna Mária osemkrát zjavila 12-ročnej Mariette Becovej, pochádzajúcej z chudobnej mnohodetnej rodiny. Malej vizionárke sa predstavila: "Som Panna (Matka) chudobných."
Zavolala ju k neďalekému prameňu a tam povedala: "Tento prameň je vyhradený pre všetky národy..." Cirkev zjavenia oficiálne uznala v roku 1949. Polák v spolupráci s Margitou Behúnovou, sestrou kardinála Tomka, dal zhotoviť reliéf Sedembolestnej podľa milostivej sochy zo Šaštína.
Dielo vo forme drevorezby (80 x 100 cm) vytvoril umelec Štefan Dolobáč z Hrabovca nad Laborcom. Najprv bolo predstavené v rodisku darcu, vo Vrbovom, a potom pričinením správcu Slovenskej katolíckej misie v Bruseli Ľubomíra Fabčina 18. septembra 2010 slávnostne posvätené emeritným košickým arcibiskupom Mons. Alojzom Tkáčom v Banneux.
Šľachetný donátor sa napokon rozhodol zanechať rovnakú pamiatku, vernú autorskú kópiu plastiky, aj vo svojom rodisku. Tak sa vytvorilo symbolické spojenie medzi belgickým Banneux a slovenským Vrbovým.