BRATISLAVA. Podozrivými transakciami v Trnavskej arcidiecéze v čase, keď jej šéfoval arcibiskup Ján Sokol, sa bude zaoberať Úrad boja proti korupcii. Rozhodol o tom policajný prezident Tibor Gašpar.
Spravili tak „pre závažnosť prípadu aj pre osoby, ktoré v ňom vystupujú“. Prípad si podľa Gašpara vyžiada viac času a náročnejšie úkony, na ktoré by na okresnom riaditeľstve nebol priestor.
Audítorka, ktorá skúmala financovanie arcidiecézy, pomenovala tri podozrivé transakcie. Ako prvú spomína predaj cirkevných pozemkov na Zlatých pieskoch v Bratislave spoločnosti Tesco.
Audítorka nadobudla podozrenie, že Tesco pozemok kúpilo prostredníctvom dvoch právnych úkonov – zmluvy a daru na súkromný účet vtedajšieho šéfa diecézy Sokola vo Vatikánskej banke. Cena znížená o dar by mohla byť trestným činom krátenia dane, keďže za dar cirkev neplatila daň, ale aj úplatkom. Preto sa obrátila na prokuratúru.
Tesco: bolo to legálne
V kúpno-predajnej zmluve sa dar nespomína. Audítorka však má podľa toho, čo píše v trestnom oznámení, aj záznam o rokovaní Tesca s arcibiskupom a vtedy už dar mali spomínať. Dokazovať by to tiež mal následný prevod zo Sokolovho účtu na účet Trnavskej arcidiecézy, ktorý audítorka objavila. Nevie sa však, či išlo o celú sumu.
„Celý proces je neobvyklý,“ hovorí o transakcii daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Na presné stanovisko by musela mať k dispozícii všetky potrebné dokumenty.
Tesco tvrdí, že všetko bolo legálne a viac sa k prípadu nechce vyjadrovať. „Verejne detaily zmluvných vzťahov s našimi partnermi nikdy nekomentujeme,“ povedal ešte minulý týždeň člen predstavenstva Michal Dyttert.
V zázname o rokovaní Tesco píše, že transakciu daru nemôžu uskutočniť z Anglicka, kde je sídlo centrály, ale len zo Slovenska.
Poškodená cirkev?
„Výška kúpnej ceny ani vtedy nebola predpísaná právnym predpisom. Ak sa dohodli na kúpnej cene a že bude aj dar, tak to bola dohoda a je to v súlade s právnymi predpismi,“ hovorí bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý sa Sokola verejne zastal.
Sokol podľa neho mohol o všetkom ako šéf arcidiecézy rozhodovať a neurobil nič protizákonné. „Ak to nebolo v poriadku z hľadiska vnútorných predpisov cirkvi, tak by to musela povedať iba cirkev.“ Tá sa k tomu odmieta vyjadrovať.
Čarnogurský by nevidel problém ani v tom, ak by išiel dar na súkromný účet arcibiskupa do Vatikánu. Podľa neho treba veriť, že Sokol peniaze nepoužil pre seba, ale na charitu alebo potreby cirkvi. „Kým sa nepreukáže opak, čo sa doteraz nepreukázalo.“
Cirkev podľa neho nie je viazaná žiadnymi byrokratickými predpismi, aby si o svojich peniazoch ukladala potvrdenia.
So súhlasom ministerstva
Sokol k predaju pozemkov pre Tesco napísal, že transakcia bola „riadne schválená a dozorovaná ministerstvom financií“. To na žiadosť, aby zverejnilo dokumenty, ktoré v tejto súvislosti vydalo, zatiaľ neodpovedalo.
Daňové úrady dali Trnavskej arcidiecéze v minulosti viac pokút aj vo výške niekoľkých miliónov korún.
Tesco rokovalo o zmluve so Sokolom už v roku 1999. Oficiálnu cenu za pozemok zaplatilo až v roku 2005. Jej vyplatenie bolo podmienené rôznymi ďalšími povoleniami, ktoré sa týkali pozemku.
Dar diecéze poslal Sokol až v roku 2008.