Uskutočňuje sa pravidelne už od roku 1967. Na určitý čas však organizáciu prerušili. Tento rok výstavu konajú piaty rok za sebou aj napriek zmenám vo financovaní.
PIEŠŤANY. Výstava s názvom Socha piešťanských parkov priniesla umelecké diela bližšie k obyvateľom a návštevníkom Piešťan. Oficiálne ju otvorili 29. júna vernisážou pred galériou Fontána, na ktorej vystúpila hudobná skupina OLD BOYS JAZZ BAND. Predstavili sa v nej osemnásti autori so svojimi dielami, ktoré vystavujú v exteriéri alebo priamo v galérii.
Začiatky sôch v parkoch
Rok 2012 sa stal jubilejným 30. ročníkom najstaršej výstavy na Slovensku. Expozícia Socha piešťanských parkov sa prvýkrát konala v roku 1967 s vidinou vytvorenia „stálej galérie sôch v prírode“.
“Podujatie vzniklo z iniciatívy mladých sochárov, ktorí na začiatku 60. rokov priviezli svoje diela do mestského parku, aby v okolí amfiteátra obohatili priestor pri druhom najstaršom hudobnom podujatí na Slovensku – Piešťanskom festivale,” informoval kurátor výstavy Martin Valo.
Prvé roky legendárnej výstavy sa pýšili hojným počtom vystavovaných sôch. Zúčastňovali sa ich desiatky umelcov a to nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Najstaršou sochou expozície Socha piešťanských parkov je skulptúra Milencov. Zhotovil ju Alexander Trizuljak, ktorý pochádzal z okolia Žiliny. Svoju sochu Milencov vystavoval v piešťanskom parku už v roku 1961 a je teda predchodcom dnešnej výstavy. S myšlienkou vytvorenia stálej galérie sôch v prírode zanechal svoju sochu Milencov pri Kolonádovom moste.
Páv pre Piešťany
Aj napriek jubilejnému ročníku je v exteriéri vystavených len zopár sôch. Umelci vsadili skôr na interiér. Medzi nich patrí aj mladý umelec z Trebatíc Martin Ševčovič alebo A. Gerauoda z Francúzska či Vladimír Kudlík z Čiech.
Exteriéru sa nezľakol Jozef Krivánek, ktorý špeciálne pre Piešťany zostavil sochu Páva. V parku predstavil svoju sochu s názvom Niekto sedí v base aj Ladislav Gajdoš. Jeho dielo vzniklo z cyklu Farebný rozhovor medzi generáciami. Pracoval na nej spolu so študentmi Základnej umeleckej školy v Košiciach.
Dve sochy pre vonkajšok vytvoril aj umelec Martin Navrátil. „U exteriérových diel ide o monumentálnejšie plastiky, z ktorých každá si vyžaduje svoj vlastný priestor. V duchu názvu výstavy som sa snažil vybrať z mojej poslednej tvorby diela, ktoré sú vhodné do exteriéru a hlavne k inštalácii v parku a ktoré môžu návštevníkov osloviť. Myslím si že, obe exteriérové plastiky sú svojim prevedením, farbami a tvarmi dostatočne komunikatívne a stanú sa počas letného obdobia oživením priestorov parku,“ povedal o svojej tvorbe Navrátil.
Jeho Oko a Baletka sú vystavené pred galériou Fontána. „Pri oboch exteriérových dielach som vychádzal z figúry, ako napovedajú aj samotné názvy plastík. Konečnú interpretáciu ponechám na divákovi, na jeho fantázií. Každý si môže v plastikách nájsť svoju vlastnú interpretáciu.,“ priblížil Navrátil. Strach z vystavovania na verejnom priestranstve umelec nemá. „V exteriéri na voľnej ploche a na tak dlhú dobu je vždy riskantné vystavovať, no poškodiť dielo môže niekto aj v galérii,“ dodal.
Štyri sochy na ostrove
Na Kúpeľný ostrov sa vrátili zrekonštruované sochy antických bohýň Ceres, Flóry, Atény a ich okrídleného posla Merkúra. Ich opravy prebiehali v Hurbanove od začiatku apríla. Na konci júna zaujali svoje predchádzajúce miesta v areáli hotela Thermia Palace.
Práve kvôli rekonštrukcii sa do výstavy Socha a objekt, ktorá prebieha ročne na Kúpeľnom ostrove, organizátori rozhodli zaradiť tieto sochy bohov z gréckej mytológie.
Autor: Barbora Ďuračková