Viac pacientov evidujú už iba v Bratislavskom kraji.
TRNAVA. V Trnavskom kraji zaznamenali v posledných rokoch obrovský nárast ľudí nakazených pohlavne prenosným ochorením syfilis. V súčasnosti majú v evidencii 511 pacientov s touto diagnózou.
"Deväťdesiat percent prípadov sa nakazí pohlavným stykom, zvyšných desať tvoria nakazené matky, ktoré prenesú ochorenie na plod, ďalej narkomani, ktorí použijú infikovanú striekačku či akýkoľvek kontakt s krvou nakazeného" hovorí Monika Psotová, primárka Kožného oddelenia v Trnavskej fakultnej nemocnici.
Približne 50 nových prípadov ročne
V minulom roku zaevidovali v Trnavskom kraji 47 nových prípadov syfilisu, nakazilo sa 26 mužov a 21 žien. Najviac prípadov evidujú z okresu Trnava. Za ním nasledujú okresy Galanta, Senica a Skalica.
Aj keď najväčší nárast syfilisu zaznamenali v rokoch 2008 a 2009 (dohromady 185 nových prípadov), aj približne päťdesiat nových prípadov v ostatných rokoch je podľa Psotovej na Trnavský kraj dosť.
Liečba prebieha výlučne v nemocničnom prostredí na kožnom oddelení. „Pacienti sú pod neustálou kontrolou v dôsledku možných nežiaducich reakcií na liečbu penicilínom,“ vysvetľuje Psotová. Pacient nie je infekčný, je rizikový iba čo sa týka pohlavného styku.
Pacientov sledujú do konca života
Každý, kto už raz syfilis dostane, podlieha podľa zákona o pohlavných chorobách povinnej liečbe. Výnimočne sa stáva, že pacient v prvom momente odmietne hospitalizáciu. Ak nespolupracuje, donúti ho polícia.
„Vtedy im vysvetlíme, že ak nebudú spolupracovať, necháme ich predviesť policajtmi. A o takúto verejnú hanbu nikto nestojí,“ dodáva Psotová.
Po tom, ako pacienta hospitalizujú, preverujú mená všetkých jeho sexuálnych partnerov.
„Aj po ukončení nemocničnej liečby zostávajú pacienti v dispenzárnej starostlivosti ambulancie pre pohlavné choroby.“ Každého po preliečení sledujú prostredníctvom stanovených prehliadok až do konca života.
Preberajú aj prípady z iných krajov
Po tom, ako sa zrušili kožné v trenčianskej nemocnici, v nemocnici v Skalici, v Šali a v Piešťanoch, kožné oddelenie FN Trnava preberá aj pacientov z týchto regiónov.
„Platí tu však pravidlo, že pacient, v rámci zachovania svojej anonymity, môže byť hospitalizovaný v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku, kde majú na to podmienky,“ zdôrazňuje Psotová. Do Trnavy chodia najčastejšie pacienti z Nitry a z Bratislavy.
Za vysoké čísla tohto pohlavne prenosného ochorenia v Trnave môžu podľa primárkiných slov: sex bez ochrany, drogy a migrácia.
„Predpokladáme, že nárast nastal po otvorení veľkých priemyselných podnikov v našom regióne a príchod rôznych pracovníkov zo zahraničia,“ konštatuje na záver.
Pohlavne prenosná choroba, historikmi označovaná ako pliaga 19. storočia, takmer vymizla z európskeho kontinentu ešte v 50. rokoch minulého storočia.
Súviselo to s rozšírením užívania penicilínu. V priebehu uplynulého desaťročia sa syfilis opäť začal čoraz častejšie objavovať v štatistikách.