Policajné štatistiky hovoria, že najviac nehôd, ktoré spôsobili opití vodiči za prvých päť mesiacov, bolo medzi šestnástou a dvadsiatou hodinou. Najmenej, od ôsmej rána do obeda .
TRNAVA. Od januára do mája zaevidovali policajti Trnavského kraja celkovo 64 dopravných nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu. Niektorí šoféri si aj napriek sprísneným sankciám neváhajú sadnúť za volant opití. Len v máji pri bežných cestných kontrolách v kraji odhalili 67 prípadov. Po novom policajti už dávajú fúkať každému, koho zastavia.
Najviac nehôd bolo v utorok
„Policajt po každom zastavení vozidla vyzve vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom a pri odôvodnenom podozrení aj inou návykovou látkou, alebo liekom,“ informoval Michal Hanus, krajský hovorca polície. Najviac dopravných nehôd za prvých päť mesiacov, ktoré spôsobili opití vodiči, sa odohralo v okrese Galanta. Okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany sú na posledných priečkach.
Podľa policajných štatistík, najviac nehôd, pri ktorých asistoval alkohol, bolo medzi 16. a 20. hodinou, najmenej medzi 8. a 12. hodinou. „Podľa dňa vzniku dopravných nehôd pod vplyvom alkoholických nápojov bolo najviac zaznamenaných v utorok (15), v pondelok (13) a v sobotu (13).
Najmenej v stredu (4) a v piatok (4),“ spresnil Hanus. V máji zaevidovali policajti na celom Slovensku až 481 prípadov požitia alkoholu za volantom. Najviac v Bratislavskom kraji (75), Trnavský kraj figuruje na štvrtom mieste (67). Najmenej bolo v Trenčianskom (44) a Nitrianskom (38).
Závislosť posúdi psychiater
Obvinenie z trestného činu a hrozba odňatia slobody až na jeden rok nie je to jediné čo vodičov v takýchto prípadoch čaká. „Ak je dôvodne podozrivý, že požil alkohol, inú návykovú látku alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Výška hladiny alkoholu v tele vodiča pritom nie je rozhodujúca,“ informoval Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru SR.
Platí to pre „šoférov“ nad i pod jedno promile. „Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Zároveň sa mu zadrží vodičský preukaz. Jeho závislosť posudzuje psychiater,“ vysvetlil Slivka.
Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. „V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa,“ dodal. Vodičský preukaz sa však vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.