Veriaci môžu stráviť sviatok na historických miestach

Sväté omše na sviatok sv. Cyrila a Metoda budú na mieste veľmožského sídla na Kostolci, v ruinách kostola Katarínka, evanjelici sa stretnú na hrade Branč.

Omša na sviatok sv. Cyrila a Metoda bude aj v zrúcaninách Katarínky.Omša na sviatok sv. Cyrila a Metoda bude aj v zrúcaninách Katarínky. (Zdroj: ERIK ŠTEPÁNEK)

TRNAVA. Sviatok sv. Cyrila a Metoda môžu veriaci stráviť v prírode na miestach, ktoré dýchajú históriou. V Trnavskom kraji sú pre nich pripravené sväté omše na pahorku Kostolec v Ducovom, v zrúcanine Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach a evanjelické služby Božie v zrúcanine hradu Branč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cyrilometodské púte na Kostolci v Ducovom (okres Piešťany) sa konajú každoročne od roku 1990. Vo veľkomoravskom období tu bolo opevnené veľmožské sídlo s obytnou zástavbou a rotundou. Národná kultúrna pamiatka je náznakovo zrekonštruovaná, patrí do správy Balneologického múzea v Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Kostolec sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie pamätníky veľkomoravskej kultúry na Slovensku. Program na sviatok sv. Cyrila a Metoda sa začína o 14:30 príhovormi starostky Márie Kolárikovej a archeológa Alexandra Ruttkaya, o 15:00 pokračuje svätou omšou, po nej bude kultúrny program.

Viacročnú tradíciu majú cyrilometodské sväté omše aj na zrúcanine Katarínka pri Dechticiach v okrese Trnava. Organizujú ich mladí ľudia, ktorí sa už roky snažia zachovať zrúcaniny pre budúce generácie a vežu bývalého kostola sprístupniť pre verejnosť ako rozhľadňu.

Program sa začne o 10:30 slávnostnou svätou omšou v ruinách kostola, pokračovať bude prezentáciou doterajšej práce dobrovoľníkov. Históriu miesta priblížia formou netradičného divadla, budú aj tvorivé dielne a cechy pre deti aj dospelých.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad Branč v okrese Senica bude vo štvrtok patriť evanjelikom, ktorí si tu pripomenú Deň Západného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Kazateľom na slávnostných službách Božích o 10:00 bude Jan Waclawek, biskup Slezské církve evangelické a. v. Program bude obohatený vystúpeniami spevokolu Zvon z Trenčína, detského spevokolu Prvosienky z Častkova a zborového spevokolu z Kovačice zo Srbska.

Zrúcanina hradu Branč sa nachádza nad obcou Podbranč, na polceste medzi Senicou a Myjavou. Tradícia stretnutí evanjelikov na hrade siaha do roku 1969.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 441
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 622
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 405
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 449
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 044
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 636
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Fontána pod sochou Barlolámača

Mesto Piešťany má záujem o chátrajúci areál Kempingu Lodenica, ktorého vlastníkom je Ministerstvo vnútra (MV) SR.


TASR
Dodávka prechádza dezinfekčnou bránou v obci Medveďov v okrese Dunajská Streda.

Epidemiologické šetrenie v chove Dolný Štál odhalilo častý kontakt s farmou s potvrdeným ohniskom nákazy v obci Jurová.


TASR
Rastislav Mráz.

Už od mája bude na periférii Trnavy fungovať záchytné parkovisko.


3

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu