Chovať v katastri obce leva, tigra, medveďa alebo iné zviera kvalifikované ako nebezpečné, by malo byť po novom možné len so súhlasom obecného zastupiteľstva. Navrhuje to novela zákona o veterinárnej starostlivosti, starostovia by to privítali.
TRNAVA. Chovatelia nebezpečných šeliem majú mať po novom povinnosť získať povolenie pre svoju záľubu aj od obecného zastupiteľstva. V novele zákona o veterinárnej starostlivosti to navrhuje poslanec Smeru Ján Podmanický. Lehotu na prerokovanie novely zákona vo výboroch stanovil predseda Národnej rady na 23. júla.
„Bez ohľadu na to, že sú splnené podmienky ustanovené platnými právnymi predpismi, prítomnosť nebezpečných živočíchov negatívne pôsobí na kvalitu a bezpečnosť života obyvateľov obce," tvrdí poslanec v dôvodovej správe. Za pravdu mu dávajú aj starostovia, ktorí sa s chovom šeliem stretávajú vo vlastnej obci
Starostovia: Krok správnym smerom
Iniciatívu Podmanického privítal starosta Hrnčiaroviec nad Parnou Jaroslav Kráľovič i starostka Zvončína Michaela Strakošová. Kým v Hrnčiarovciach chová na súkromnom pozemku chovateľ z Trnavy sedem levov, oplotené pozemky v katastri Zvončína sú domovom levieho párika.
„Takáto novela je krok správnym smerom. Ak by malo zastupiteľstvo možnosť sa k chovu vyjadriť v minulosti, poslanci by to asi nepovolili,“ myslí si Kráľovič a odôvodňuje, že chovateľ má levy príliš blízko rodinných domov. „Susedia sa sťažujú na smrad, muchy či potkany. Niektorí aj na hluk, ale ten máte v dnešnej dobe všade,“ hovorí starosta. Za pravdu mu dáva aj skutočnosť, že poslanci už niekoľkýkrát odmietli zlegalizovanie stavby, ktorú majiteľ pre levy postavil.
„Obec sa podľa platnej legislatívy nemusí vôbec dozvedieť o tom, že v jej katastri niekto chová šelmy. Na chov stačí povolenie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, na obec ide väčšinou len žiadosť o stavebné povolenie na výstavbu plota či voliéry,“ hovorí Strakošová. Podľa jej slov však nechcú chovateľov obmedzovať, žiadajú len presnejšie stanovenie pravidiel.
„Takáto novela má jednoznačne zmysel. Momentálne nemáme v obci jediný papier o tom, že tu niekto chová šelmy,“ povedala starostka.
Podmienkou súhlas zastupiteľstva
Podmanického návrh novely obsahuje jednoznačnú požiadavku pre chovateľa získať súhlas územne príslušného obecného zastupiteľstva v prípade záujmu o chov nebezpečného živočícha.
Podľa poslanca možno predpokladať, že obecné zastupiteľstvo má ako orgán územnej samosprávy najväčší predpoklad na to, aby objektívne zhodnotilo dopad chovu na kvalitu života obce a jej obyvateľov.
„Je preto vhodné, aby rozhodnutie príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorým sa povoľuje chov vymenovaných tried nebezpečných živočíchov, bolo podmienené súhlasom obecného zastupiteľstva. Znižuje sa tak predpoklad negatívnych dôsledkov chovu nebezpečných živočíchov na život v obci," dodal Podmanický.
Ak poslanec so svojou iniciatívou uspeje, novela zákona o veterinárnej starostlivosti nadobudne účinnosť dňom jej vyhlásenia v Zbierke zákonov.